Wyprawa w Gorce z namiotem kusiła od jakiegoś czasu. W lipcu, a dokładnie 7/8 lipca, udało nam się spędzić noc pod gwiazdami na Turbaczu. Czy warto wybrać się w Gorce, będąc tak niedaleko Tatr?
Trasa Rabka – Turbacz
Szlak na Turbacz zaczyna się w Rabce-Zdroju w parku Zdrojowym. Można stamtąd ruszyć zarówno czerwonym, jak i niebieskim szlakiem. My dotarliśmy do Rabki autem, które czekało na nas pod małym centrum handlowym. Wybraliśmy czerwony szlak, którego przejście powinno zająć około 4 godz.
Tyle w teorii, w praktyce, w naszym przypadku, czas ten się trochę wydłużył za sprawą dobrodziejstw natury, a szlak spokojnie mogłabym przemianować na… malinowy ze względu na wszechobecne krzewy malin, obok których niełatwo przejść obojętnie.
Dla tych, których przeraża dystans na Turbacz, mam dobrą wiadomość – trasa prowadzi przez dwa schroniska – do pierwszego z nich, Schroniska PTTK na Maciejowej, można dotrzeć już w ok. 1.15 godz. bardzo spokojnego marszu. Przy dobrej widoczności idealnie widać stamtąd Tatry. Jeśli wydaje się Wam, że gdzieś już widzieliście takie miejsce, to macie rację – bliźniacze schronisko znajduje się w Beskidzie Żywieckim (zobacz: Rycerzowa z Soblówki).

Następne z miejsc, Schronisko PTTK Stare Wierchy, to kolejne 10 km i około 1,5-2 godz. marszu. Znajduje się to rozwidlenie szlaków – od schroniska w lewo idziemy dalej na Turbacz, w prawo – do Nowego Targu / Obidowej. Ze Schroniska na Starych Wierchach jest około 40 minut drogi do miejsca katastrofy lotniczej z 1973 r. na Obidowcu, które miejsce jest upamiętnione krzyżem i fragmentem rozbitego samolotu. Stamtąd jeszcze około 1 godz. pod górę i powoli zaczynamy zbliżać się do szczytu. Będzie to zwiastował taki oto krajobraz:
Po zdobyciu szczytu nie pozostało nic innego, jak udać się na nocleg pod Schronisko PTTK na Turbaczu – kilka minut drogi i wreszcie widać schronisko.
Schronisko PTTK na Turbaczu
Od razu zaczynam wypatrywać tatrzańskich szczytów, ale uparcie postanawiają się ukrywać. Nie pozostaje nic innego, jak rozbić namiot z widokiem na Halę Długą. Widoki są przepiękne, a Hala Długa, gdzie odbywa się kulturowy wypas owiec, wprost zaprasza na wieczorny spacer. Wcześniej jednak odpoczynek na leżakach z szarlotką i herbatą.
Rozbicie namiotu kosztuje 15 zł. Z opcji niskobudżetowych – istnieje też możliwość tzw. noclegu zastępczego na podłodze w osobnej salce za przeszklonymi drzwiami (20 zł). Schronisko to na pewno poleciłabym wszystkim zaczynającym przygodę z nocowaniem w górach. Miejsce jest schludne, mieści 110 osób, a łazienki są zadbane i jak na standardy schroniskowe wręcz luksusowe. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie schroniska.
Kilka zdjęć z okolic schroniska:


Dlaczego Gorce?
Ktoś może zapytać, czy warto wybrać się w Gorce, mając Tatry na wyciągnięcie ręki. Najlepszą odpowiedzią na pytanie o popularność tego pasma górskiego może być liczba mijanych w drodze na Turbacz turystów – niezliczone powitania i mnóstwo osób na szlakach. Zdziwi się ten, kto będzie szukał tam oddalenia, myśląc, że większa część turystów spaceruje po Krupówkach – nic bardziej mylnego! Szlak na Turbacz jest niesamowicie popularny, a Gorce zachęcają swoją przyrodą i niewymagającymi, ale pięknymi szlakami. Kto nie chciałby też zjeść śniadania w schonisku z widokiem na panoramę Tatr? Nam się udało – szczęśliwie następnego dnia rano odsłoniły się szczyty najwyższych polskich gór. Ale o tym, i o niebieskim szlaku powrotnym do Rabki, jest inny wpis: Turbacz z namiotem – cz. 2.
Warto zobaczyć:
- Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju
- Schronisko PTTK na Maciejowej
- Schronisko PTTK na Starych Wierchach
- Hala Długa
- Bacówka na Hali Długiej
- Tzw. Chatka u Metysa, obecnie obiekt GPN
[…] schronisk w latach 70. W czasach rajdów i wszelkich zjazdów schroniska te (między innymi na Maciejowej i na Krawcowym Wierchu) były raczej nastawione na indywidualnego, doświadczonego turystę, […]
PolubieniePolubienie
[…] pisałam w pierwszej części, szlaki na Turbacz są niesamowicie popularne. Podobnie jak dzień wcześniej dosłownie co chwilę […]
PolubieniePolubienie
[…] schronisk w latach 70. W czasach rajdów i wszelkich zjazdów schroniska te (między innymi na Maciejowej i na Krawcowym Wierchu) były raczej nastawione na indywidualnego, doświadczonego turystę, […]
PolubieniePolubienie
[…] ostatniego wyjazdu pod namiot w Gorce zabrałam Żel Aloesowy Holika Holika w małym opakowaniu podróżnym 10 ml. Można go nakładać […]
PolubieniePolubienie