Szczyrbskie Jezioro, widok na hotel

Wysokie Tatry poza sezonem narciarskim

Co warto zobaczyć w rejonie Wysokich Tatr? Podpowiadam, dokąd pójść, gdzie smacznie zjeść i co zwiedzić. 5 propozycji dla każdego.

Słowackie Wysokie Tatry – pod nazwą tą kryją się m.in. Tatrzańska Łomnica, Smokowce i Szczyrbskie Jezioro, które wielu kojarzą się przede wszystkim z białym szaleństwem. Sezon nienarciarski daje szansę na spojrzenie na te miejscowości innym okiem – to nie tylko trasy zjazdowe i kilometry tras trekkingowych. Poniżej kilka sprawdzonych propozycji urlopowo-weekendowych.

1. Śladami Guido Hoepfnera

Tatrzańska Łomnica

Grand Hotel Praha
Grand Hotel Praha

Z samego serca Tatrzańskiej Łomnicy szlaki poprowadzą nas – w zależności od naszych chęci, umiejętności i czasu – albo w miejsca urokliwe i nieodległe, albo hen, hen w Tatry Wysokie. Łatwo osiągalnym celem jest przepiękny Grand Hotel Praha, do którego prowadzi zielony szlak – to zaledwie 15 minut spaceru. Projekt hotelu wyszedł spod ręki Guido Hoepfnera, który początkowo wcale nie zamierzał być architektem, lecz inżynierem mechanikiem. Szczęśliwie zmienił plany zawodowe, bo naprawdę niełatwo sobie wyobrazić Wysokie Tatry w innej odsłonie architektonicznej. Sam hotel Grand na początku XX wieku był wymieniany pośród najbardziej luksusowych w Europie, a i dziś miejsce onieśmiela i zachwyca. Styl budownictwa po drugiej stronie Tatr jest inny niż nasz zakopiański i przywodzi na myśl architekturę niemiecką, z której między innymi czerpał Hoepfner.

Grand Hotel, Tatrzańska Łomnica

Żądni spacerowej adrenaliny w jesienny wieczór mogą usłyszeć w centrum Tatrzańskiej Łomnicy, w okolicy parku i hotelu, przeraźliwy ryk – to jelenie na rykowisku wabiące partnerki. Jeśli miarą sukcesu jest donośność ryku, to myślę, że amant łomnicki, którego słyszeliśmy nawet z naszego pensjonatu, podbił wiele tamtejszych serc.

Stary Smokowiec

Moje serce, już dawno temu, podbił Stary Smokowiec, na którego architekturę także wpłynął Hoepfner. Szukać nie trzeba daleko – tutejszy hotel Grand znajduje się przy głównej drodze, w samym centrum Starego Smokowca. Zanim powstał, architekt odbył wiele podróży studyjnych – odwiedził m.in. Włochy i Szwajcarię, które stały się źródłem inspiracji do powstania ostatecznego projektu.

Hotel Grand, Stary Smokowiec

Szczyrbskie Jezioro

Kto zdecyduje się na odwiedzenie Szczyrbskiego Jeziora, również tam odnajdzie Hoepfnerowski wkład w architekturę. Tutejszy hotel Grand jest architektonicznie prostszy, z murem pruskim w górnej części. Inspiracją mogły być budynki angielskie lub francuskie. Położenie jest wręcz bajkowe – jego strzeliste wieżyczki wybijają się o zachodzie słońca ponad taflę jeziora. Więcej szczegółów dotyczących tras i miejsc do zobaczenia w tej okolicy – we wpisie o Szczyrbskim Jeziorze.

Szczyrbskie Jezioro, Wysokie Tatry
Grand Hotel, Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro, widok na hotel

2. Ski Museum

Ski-Museum
Tak dawniej wypoczywało się po szaleństwach na stoku
Tatrzańska Łomnica, Ski-Museum
Pełna elegancja
Tatrzańska Łomnica, Ski-Museum
Śmierć w oczach. Ale jak szykownie!

Nie można pojeździć na nartach? Nic nie szkodzi – można podpatrzeć, na jakim sprzęcie jeździli pierwsi – jakże odważni – narciarze. Rejon miasta Wysokie Tatry jest kojarzony z licznymi uzdrowiskami i sanatoriami, które od dawna przyciągały kuracjuszy. Jaki jest związek tychże miejsc z narciarstwem? Ano taki, że to lekarze i założyciele uzdrowisk byli ówczesnymi trendsetterami i propagowali narciarstwo, próbując przekonać do jazdy lokalnych przewodników górskich… Myślicie, że było to łatwe? Odpowiedź na to pytanie, a także przegląd ówczesnej mody na stokach znajdziecie w Ski Muzeum, w samym centrum Tatrzańskiej Łomnicy.

Wstęp: bilet normalny – 3 euro, otwarte przez cały tydzień w godz. 9-18. Muzeum posiada własną kawiarnię.

Więcej informacji: Ski Museum

3. Wodospady Zimnej Wody

Tatry Słowackie, Wodospady Zimnej Wody
Wodospady Zimnej Wody

Na kilkugodzinne wyjście polecam niebieski szlak z Tatrzańskiej Łomnicy do Wodospadów Zimnej Wody (można też wybrać opcję ze Starego Smokowca przez Hrebienok). Zaczynamy przy dolnej stacji kolejki na Łomnicę i chwilowo idziemy wzdłuż niej, by później poruszać się już tylko ścieżką leśną. Nie jest to trasa widokowa, ale za to dość przyjemna, niemęcząca – po ok. 1.5 godz. górskiego spaceru jesteśmy już przy wodospadach, skąd można udać się do Rainerowej Chaty (10 min) lub na nieodległy Hrebienok (pol. Siodełko). Tam czekają liczne restauracje, a także stacja kolejki, którą można zjechać do Starego Smokowca (koszt: 7 euro). Zejście z Hrebienoka drogą asfaltową to ok. pół godziny – gratis: widok na wznoszący się nad Smokowcem Sławkowski Szczyt. Ze Smokowca wracamy do Tatrzańskiej Łomnicy elektriczką. Koszt przejazdu za osobę – uwaga, uwaga – 50 centów.

4. Kulinarnym szlakiem

W restauracji Stara Mama
W restauracji Stara Mama

Na ten szlak każdy wejdzie prędzej czy później. W Tatrzańskiej Łomnicy podczas 10-dniowego wyjazdu jedliśmy w różnych miejscach, ale 3 zdobyły moje serce (i żołądek). Kuchnia słowacka jest prosta i bogata jednocześnie – bogactwo wpływów kulinarnych i prostota składników, a wszystko w przystępnej cenie.

Stara Mama

Jeśli zapytacie Słowaków, gdzie sami chadzają, odpowiedzą bez wahania: Stara Mama. Restauracja Stara Mama znajduje się nieopodal dworca TEZ i zawsze są tam goście. Może się zdarzyć, że po przyjściu na miejsce nie będzie gdzie usiąść – niezbyt dobra opcja dla głodnego turysty, jednak czy w lokalu tak obleganym jedzenie może być niesmaczne? U Starej Mamy jedliśmy najlepsze bryndzowe haluszki (to rodzaj kluseczek). Pyszne są tu także pierogi z bryndzą, przystawka z bryndzą i, dla odmiany, zupa czosnkowa.

Więcej informacji: Stara Mama

Stara Mama, Tatrzańska Łomnica
Stara Mama, obiad
Stara Mama – standardowa porcja. Do picia oczywiście Kofola

Fiaker

Restauracja Fiaker znajduje się poza centrum, ale spacer w kierunku kolejki na Łomnicę opłaci się, zapewniam! Muszę przyznać, że Fiakier, do którego zawędrowaliśmy pod koniec wyjazdu, urzekł mnie nawet bardziej niż Stara Mama. Ciekawy wystój wnętrza, ciepło ognia z kominka i wieczór regionalny dla gości pensjonatu z tańcami i śpiewem. Do tego, a może przede wszystkim, przepyszne jedzenie: polecam talerz szałasowy lub talerz pasterza. Solidna porcja składająca się z kilku przysmaków regionalnych.

Fiaker - obiad

Grill Pub

Restauracja znajduje się w centrum, niedaleko miejsca, skąd startują wszystkie szlaki turystyczne (na pewno nie przeoczycie). To coś w duchu trochę bardziej nowoczesnym. Również tu gości nie brakuje, ale łatwiej o miejsce niż u Starej Mamy. No i mają tu fantastyczne pecene koleno – jedna porcja w sam raz dla dwóch osób.

5. Termy Vrbov

Termy Vrbov

Ujęcie wód geotermalnych o najbogatszym składzie i bardzo korzystnych właściwościach znajduje się w Wierzbowie (słow. Vrbov) położonym w odległości 16 km od Tatrzańskiej Łomnicy. Sama droga dojazdowa jest bardzo widokowa – podziwiamy panoramę całych Tatr Słowackich. Wierzbów to mała mieścina, bardzo spokojna i daleka od wizerunku ogromnego kurortu – w Thermal Parku Vrbov znajdziemy jednak spokój i wytchnienie. Po sezonie letnim dostępne są dwa baseny z wodą siarkową o temperaturze 36-38 stopni. Kolejne godziny mijają prędko, a wylegiwanie się w siarkowej toni wcale się nie nudzi. Świetne odprężenie po trekkingu. Wystrój i typ obiektu raczej z tych starszej daty – mnie to jednak zupełnie nie przeszkadzało – szukałam miejsca, gdzie można się wygrzać i odpocząć, i wszystko to zostało mi zapewnione.

Ceny: 4 godziny: 9,50 euro.

Szczegółowy cennik i informacje: Thermal Park Vrbov

A jakie są Wasze ulubione miejsca w Wysokich Tatrach i okolicy?


Źródła

Tatry, nr 65, „Guido Hoepfner, twórca tatrzańskich grandhoteli”

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.