Ogrody Kapias zimą

Ogrody Kapias wiosną i latem przyciągają prawdziwym koncertem barw i zapachów, jesienią urokiem rudych liści i fioletem wrzosów. A jak jest w znanych na Śląsku ogrodach zimą?

Historia ogrodów

Ogrody Kapias miałam okazję odwiedzać wiele razy o różnych porach roku i za każdym razem okazywało się, że nagle idę jakąś ścieżką, której wcześniej nie było, która prowadzi do zakątka… którego nie pamiętam. A może go tam nie było? Wiele musiało się tu zmienić od 1979 roku, gdy właściciel Bronisław Kapias postanowił wybudować ogrody do zwiedzania. Początkowo obiekt był niewielki, a jego starszą część można podziwiać do tej pory.

Do starszej części w 2008 roku po drugiej stronie ulicy dobudowano nowszą – to obecnie 4 hektary ogrodów pokazowych z oryginalnie zaaranżowanymi zakątkami i zaskakującymi dekoracjami – według informacji na stronie 2 godziny to czas, który powinien wystarczyć na jej zwiedzanie.

Zwiedzanie Ogrodów Kapias…

Na zobaczenie starszej części ogrodu trzeba przeznaczyć pół godziny, jednak jeśli nie bierzemy udziału w zorganizowanej wycieczce, a takich tu nie brak, warto zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie zarówno starszej, jak i nowszej części – każdy kwiat, drzewo, liść czy oczko wodne daje nową perspektywę – fotograf amator może łatwo stracić tu głowę, buszując w trawach. 

Co znajdziemy w ogrodach?

Ogrody pokazowe to nie tylko ścieżki edukacyjne z opisanymi okazami botanicznymi, nie tylko miejsce relaksu czy licznych ślubnych sesji zdjęciowych, lecz także całe zaplecze gastronomiczno-handlowe (kawiarnia, restauracja, sklep ogrodniczy).

Zapomniałam napisać: zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne. Przyznam jednak, że nieraz zdarzyło się stracić tu silną wolę w pobliskiej kawiarni (polecam sernik z brzoskwiniami) czy w centrum ogrodniczym. Zdarzyło się nawet pewnego lata, że wracaliśmy z Ogrodów Kapias parędziesiąt kilometrów rowerami z… przewieszoną przez kierownicę reklamówką z sadzonką derenia. Zresztą – ogrody te są częstym celem rowerzystów (duże, nowoczesne parkingi rowerowe w ogrodach skradły moje serce). Rzut beretem stąd do przepięknego Muzeum Zamkowego w Pszczynie (5,2 km), Zagrody Żubrów (ok. 4 km) czy Uzdrowiska (niespełna 3 km) i Zapory w Goczałkowicach (2,3 km), tak chętnie odwiedzanych przez śląskich cyklistów. 

Ogrody Kapias

Lubię też odwiedzać tutejsze centrum ogrodnicze, które jest dobrze zaopatrzone – i nie chodzi wyłącznie o rośliny. Gdzie nie spojrzeć, tam wianki i doniczki, kominki i figurki, lustra i karmniki – inspiracje do ogrodu czy mieszkania czają się w każdym kącie.

Ogrody do zwiedzania

 Właściciele podzielili ogrody na zakątki tematyczne – i tak ogród angielski zaprasza nas w lecie zapachem róż, skandynawski harmonią, w wiejskim odpoczniemy przy chałupie pod płotem, a nastrój „Wichrowych Wzgórz” przynoszą liczne tu wrzosowiska. Jednym z moich ulubionych jest zakątek śródziemnomorski z włoskim patio… Che bello!

Ogrody Kapias, włoski zaułek
Włoskie patio
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias, ogród angielski
Ogrody Kapias
Ogród angielski

 W zimowe dni, choć stawy skute lodem, a dachy przyprószone śniegiem, spaceruje się przyjemnie, a ogrody są niemal puste. Zdarza się jednak, że w sezonie przy szczególnie pięknej pogodzie popularność ogrodu może konkurować ze spacerem stolicą polskich Tatr. Tak, tak – nadal mówimy o ogrodach położonych w niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej na Śląsku. W grudniowe popołudnie znalazłam w niej odrobinę spokoju, tak cennego w pędzącym przedświątecznym czasie, oraz coś, co zostanie z nami na święta – te i kolejne. Zabraliśmy ze sobą odrobinę Kapiasowych ogrodów zamkniętych w niewielkiej jodełce. Teraz odciąga mój wzrok od ekranu i  na przekór szarugom i mgłom za oknem skrzy się złoto-czerwono. A u Was już jest…? 

Choinka

Informacje 

Koszt: bezpłatnie
Czynne: od 7 stycznia do 23 grudnia 
Adres: Kapias, Ogrody Pokazowe, św. Anny 4, 43-230 Goczałkowice-Zdrój
Czas zwiedzania: Ok. 2,5 godziny 
Dojazd:
Pociągiem do stacji Goczałkowice (ok. 10 minut spaceru)
Rowerem – z Katowic przez Tychy, Kobiór i Pszczynę
Samochodem – od drogi S86 (DK1)

6 myśli w temacie “Ogrody Kapias zimą”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s