Ogrody Kapias zimą

Ogrody Kapias w Goczałkowicach wiosną i latem przyciągają prawdziwym koncertem barw i zapachów. Jesienią – urokiem rudych liści i fioletem wrzosów. A jak jest w znanych na Śląsku ogrodach pokazowych zimą? Czy warto zwiedzać Ogrody Kapias w zimie?

Ogrody Kapias – historia

Ogrody Kapias miałam okazję odwiedzać wiele razy o różnych porach roku i za każdym razem okazywało się, że nagle idę jakąś ścieżką, której wcześniej nie było, która prowadzi do zakątka… którego nie pamiętam. A może go tam nie było? Wiele musiało się tu zmienić od 1979 roku, gdy właściciel Bronisław Kapias postanowił wybudować ogrody do zwiedzania. Początkowo obiekt był niewielki, a jego starszą część można podziwiać do tej pory.

Zobacz także:

Ogród japoński w Pisarzowicach

Do starszej części w 2008 roku po drugiej stronie ulicy dobudowano nowszą. To obecnie 4 hektary ogrodów pokazowych z oryginalnie zaaranżowanymi zakątkami i zaskakującymi dekoracjami. Według informacji na stronie 2 godziny to czas, który powinien wystarczyć na jej zwiedzanie.

Na zobaczenie starszej części ogrodu trzeba przeznaczyć pół godziny, jednak jeśli nie bierzemy udziału w zorganizowanej wycieczce, a takich tu nie brak, warto zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie. Każdy kwiat, drzewo, liść czy oczko wodne daje nową perspektywę – fotograf amator może łatwo stracić tu głowę, buszując w trawach. 

Co znajdziemy w Ogrodach Kapias?

Ogrody pokazowe w Goczałkowicach to nie tylko ścieżki edukacyjne z opisanymi okazami botanicznymi i miejsce relaksu czy licznych ślubnych sesji zdjęciowych. To także całe zaplecze gastronomiczno-handlowe (kawiarnia, restauracja, sklep ogrodniczy).


Ogrody Kapias Goczałkowice

Zapomniałam napisać: zwiedzanie goczałkowickich ogrodów jest bezpłatne. Przyznam jednak, że nieraz zdarzyło się stracić tu silną wolę w pobliskiej kawiarni (polecam sernik z brzoskwiniami) czy w centrum ogrodniczym. Zdarzyło się nawet pewnego lata, że wracaliśmy z Ogrodów Kapias parędziesiąt kilometrów rowerami z… przewieszoną przez kierownicę reklamówką z sadzonką derenia. Ogrody te są częstym celem rowerzystów. Duże, nowoczesne parkingi rowerowe w ogrodach skradły moje serce!

Co zobaczyć w pobliżu Ogrodów Kapias?

Rzut beretem od goczałkowickich ogrodów znajdują się:

 • Przepiękne Muzeum Zamkowe w Pszczynie (5,2 km),
 • Zagroda Żubrów (ok. 4 km),
 • Uzdrowiska (niespełna 3 km),
 • Zapora w Goczałkowicach (2,3 km), chętnie odwiedza przez śląskich cyklistów. 
Ogrody Kapias

Lubię też odwiedzać tutejsze centrum ogrodnicze, które jest dobrze zaopatrzone – i nie chodzi wyłącznie o rośliny. Gdzie nie spojrzeć, tam wianki i doniczki, kominki i figurki, lustra i karmniki – inspiracje do ogrodu czy mieszkania czają się w każdym kącie.

Zakątki tematyczne

Właściciele podzielili ogrody na zakątki tematyczne – i tak ogród angielski zaprasza nas w lecie zapachem róż, skandynawski harmonią, w wiejskim odpoczniemy przy chałupie pod płotem. Nastrój „Wichrowych Wzgórz” przynoszą z kolei liczne wrzosowiska. Jednym z moich ulubionych jest zakątek śródziemnomorski z włoskim patio… Che bello!


Ogrody Kapias
Włoskie patio w Ogrodach Kapias
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias, ogród angielski
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias
Ogród angielski

 W zimowe dni, choć stawy skute lodem, a dachy przyprószone śniegiem, spaceruje się przyjemnie, a ogrody są niemal puste. Zdarza się jednak, że w sezonie przy szczególnie pięknej pogodzie popularność ogrodu może konkurować ze spacerem stolicą polskich Tatr. Tak, tak – nadal mówimy o ogrodach położonych w niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej na Śląsku. W grudniowe popołudnie znalazłam w niej odrobinę spokoju, tak cennego w pędzącym przedświątecznym czasie!


Choinka

Ogrody Kapias – zwiedzanie

 • Koszt: bezpłatnie
 • Czynne: od 7 stycznia do 23 grudnia 
 • Adres: Kapias, Ogrody Pokazowe, św. Anny 4, 43-230 Goczałkowice-Zdrój
 • Czas zwiedzania: Ok. 2,5 godziny 
 • Dojazd:
 • Pociągiem do stacji Goczałkowice (ok. 10 minut spaceru)
 • Rowerem – z Katowic przez Tychy, Kobiór i Pszczynę
 • Samochodem – od drogi S86 (DK1)

Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

6 myśli w temacie “Ogrody Kapias zimą

Możliwość komentowania jest wyłączona.