Widok na Kitzbuehelhorn

Austria – na narty do Hopfgarten

„Kto raz zasmakuje szusowania w Austrii, już zawsze będzie chciał tam powracać” – wielokrotnie słyszałam od szczęśliwców, którzy na rodzime stoki wracali później mniej chętnie. Czy warto jechać na narty do Tyrolu?

Jedziemy do Hopfgarten!

Do Hopfgarten ruszamy ze Śląska przez Mikulov, dalej kierujemy się przez Sankt Poelten w stronę kraju salzburskiego, mijając urokliwe Mondsee, które już w trakcie poprzedniej podróży do Austrii zatrzymało mój wzrok. Po ponad 800 km, 7 godzinach jazdy oraz wielokrotnej zmianie krajobrazu z zimowego na wiosenny i odwrotnie docieramy do Hopfgarten w kraju tyrolskim. Im dalej od domu, tym mniej znajomej drapiącej w gardło mgły, a tym samym widoków i oddechów pełną piersią coraz więcej. Skład: dwoje średniozaawansowanych narciarzy (ja i Łukasz) oraz dwoje prawdziwych narciarskich wyjadaczy (Ania i Sławek), wykazujących wielką cierpliwość wobec przejawów przesadnie wolnej jazdy i ciągłych przystanków na zdjęcia, pełniący dodatkowo rolę przewodników po tyrolskich trasach.


Tyrol, zima w Hopfgarten

Nasza droga do Tyrolu była jednak znacznie dłuższa i zaczęła się tak naprawdę… kilka tygodni wcześniej. Spakowana już była walizka, jednak stan klęski żywiołowej w Austrii zmusił nas do odwołania wyjazdu.

Dzień dobry! Tyrolski poranek


Ośrodek narciarski SkiWelt

To prawdziwy narciarski świat nie tylko z nazwy. Spieszę z odpowiedzią na pytanie, co może zaoferować rejon narciarski Hopfgarten im Brixental:

 • 284 km tras
 • 90 wyciągów narciarskich
 • 9 obszarów narciarskich
 • 81 punktów gastronomicznych
 • Cudne widoki na grań Wilder Kaiser, Kitzbuehelhorn, a nawet Grossglockner.

Gdyby ktoś jednak miał ochotę na więcej (oraz potężne zapasy sił i dobrotliwego szefa, który zezwoli na kilkumiesięczny urlop), to dodam jedynie, że Skiwelt im Brixental jest częścią największego na świecie regionu narciarskiego, z którego można korzystać w ramach Super Ski Card, mając do dyspozycji w sumie 2750 km tras, w tym 3 lodowce. Ta liczba robi wrażenie! Wróćmy jednak do Tyrolu, gdzie po przebudzeniu się w gospodarstwie agroturystycznym, porannym przywitaniu ze zwierzętami i posileniu pysznym regionalnym serem ruszamy na Hohe Salve. Będzie ono stanowiło początek naszej narciarskiej podróży – bo tu jazda na nartach staje się nie tylko rekreacją, lecz także najbardziej naturalnym sposobem podróżowania. Pierwszego dnia warto przy kasach zaopatrzyć się w kieszonkową mapkę ośrodka – przydała się już pierwszego dnia.

Spośród wielu ośrodków mamy do wyboru Ellmau-Going, Zoll. Hopfgrten. Brixen im Thale czy Scheffau czy Westendorf.


Tu jazda na nartach staje się nie tylko rekreacją, lecz także najbardziej naturalnym sposobem podróżowania.

Skiwelt, wjazd na Hohe-Salve, Salvebahn
Salvebahn, Hopfgarten – tu zaczyna się przygoda!

Widok na Kitzsteinhorn, Skiwelt
Kitzbuehelhorn
Skiwelt, Austria. Narty w Tyrolu
Zima w Tyrolu, Hopfgarten - ośrodek narciarski Skiwelt w Austrii
Skiwelt, Austria, Hopfgarten

Skiwelt, Hopfgarten, Grań Kaiserów
Wilder Kaiser

Tyrolskie widoki skutecznie przyciągają uwagę

Skiwelt w Austrii, Hopfgarten

Zima w Tyrolu, Hopfgarten
Tyrol, farma

Narty w Tyrolu – warto?

Nie mając doświadczenia jazdy poza Polską miałam kilka obaw. Jednak teraz mogę powiedzieć, że każdy, zarówno bardziej, jak i mniej zaawansowany narciarz, znajdzie w Hopfgarten stok dostosowany do swoich umiejętności. Rozległe, szerokie trasy, szkoły narciarskie, atrakcje dla dzieci, punkty widokowe i cudowne otoczenie Alp czynią to miejsce idealnym na kilkudniowy urlop.

Hopfgarten, Stoagrubn'hutte

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

9 myśli w temacie “Austria – na narty do Hopfgarten

 1. Sama nigdy nie jeździłam na nartach i raczej nie pcha mnie w tym kierunku ale nawet zimą z chcecią pojechała bym w te miejsca, właśnie dla tych widoków. Zdjęcia super a co dopiero rzeczywistość. Cieszę się, że wyjazd się udał.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. 7 lat temu, gdy zaczynałam jeździć, też nie podejrzewałam, że trafię do Tyrolu… ale myślę, że i mnie ciekawość widoków zaprowadzilaby tam także bez nart ☺️ Dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam cieplutko ☺️

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.