Park Gródek, Jaworzno

Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Są takie miejsca obok nas, rzut kamieniem, których odwiedzenie odkłada się na nieokreślone później. Dziś krótko o bazie nurkowej w Jaworznie – krótko, bo dłużej jeszcze będzie… ale później i na pewno nie jeden raz – jaworznicka Chorwacja zagościła na mojej liście miejsc, do których warto powracać.

Jaworznicka Chorwacja

Pierwszy cieplejszy weekend w lutym postawił nas przed wyborem: Beskidy czy pierwsze kilometry rowerem w 2019 roku? Bieli miałam ostatnio aż zanadto i wróciła tęsknota za kolorami, a te już nieśmiało pojawiają się na naszych nizinach wraz z pierwszymi baziami i coraz częstszym śpiewem ptaków. Wybór padł więc na Jaworzno i dawny kamieniołom.


Obyło się bez zakwasów porowerowych, chociaż nieliczne podjazdy i moje „oszałamiające” tempo na nich napawały mnie wątpliwościami. Udało się jednak – pierwsze 50 km w tym roku przejechane! Jaworzno jest jednym z tych miejsc, które nieustannie mnie zaskakuje. Wybudowali pierwszą w Polsce dwupasmową ścieżkę rowerową, tzw. velostradę, zainwestowali w elektryczne autobusy i elektryczny rower miejski, a tereny dawnego kamieniołomu przeistaczają w ośrodek edukacji geologiczno-ekologicznej – z arboretum, ścieżkami tematycznymi, parkiem.Z historii Koparek

Dawniej kamieniołom dolomitu Gródek, dziś baza nurkowa Koparki (pełna nazwa to Via Sport Diving Marina „Koparki”. )Skąd taka właśnie nazwa? Akwen skrywa na dnie dwie koparki z czasów działalności wydobywczej. Gdy pompy przestały odprowadzać wodę (jak czytam na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, przyczyną były problemy finansowe kamieniołomu) – ta zalała teren, tworząc w ten sposób obecny zbiornik o głębokości ok. 10-15 m. Ze względu na przejrzystość wody i skrywane na dnie atrakcje miejsce to stało się kultowe wśród miłośników odkrywania głębin. Łukasz, z którym byłam w Koparkach, pamięta je sprzed kilku lat, gdy brał udział w intro nurkowym (co zresztą wspomina jako najciekawszy dzień w życiu – ja jednak wolę świat nad powierzchnią). Jak mówi, wiele się zmieniło – widać, że kamieniołom dostał nową szansę i drugie życie.


Park Gródek, JaworznoCo dalej?

Inwestycje w dawnym kamieniołomie trwają. Przy zbiorniku Wydra powstał Park Gródek z altankami, ścieżkami i kładką. W przyszłości centrum nurkowe ma być rozszerzone o tereny rekreacyjno-sportowe – powiem Wam, że bardzo kibicuję temu miejscu, bo widzę, że dużo się tu dzieje w celu edukacji ekologicznej: rekultywacja dawnego składowiska odpadów, projekt budowy budek lęgowych dla jerzyków… Oby tylko atrakcyjność tego miejsca nie obróciła się przeciwko niemu i nie zostało zadeptane przez tłumy.

Park Gródek, baza nurkowa Koparki Jaworzno

Park Gródek, baza nurkowa Koparki Jaworzno

Jak dojechać?

Baza nurkowa Koparki i Park Gródek znajdują się przy ulicy – a jakże – Płetwonurków w jaworznickich Pieczyskach.

Rowerem:


Uroda Podróży blog

Dziękuję za odwiedziny!
Pozdrawiam,

Beata

Ostatnie wpisy:

6 myśli w temacie “Jaworzno – drugie życie kamieniołomu”

      1. Mam tu w pobliżu stary kamieniołom, który jest obecnie atrakcją turystyczną. Dawno tam nie byłam. Twój wpis zachęcił mnie do ponownych odwiedzin tego miejsca 🙂

        Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s