Park Gródek, Jaworzno

Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Są takie miejsca obok nas, rzut kamieniem, których odwiedzenie odkłada się na nieokreślone później. Dziś krótko o bazie nurkowej w Jaworznie. Krótko, bo dłużej jeszcze będzie… Na pewno nie jeden raz! Jaworznicka Chorwacja, czyli dawny kamieniołom w Jaworznie, zagościła na mojej liście miejsc, do których warto powracać.

Dawny kamieniołom w Jaworznie

W pierwszy cieplejszy weekend w lutym zastanawialiśmy się, czy jechać ponownie w Beskidy. Pogoda przywróciła tęsknotę za kolorami. Te już nieśmiało pojawiają się na naszych nizinach wraz z pierwszymi baziami i coraz częstszym śpiewem ptaków. Zamiast górskich wędrówek wybór padł więc na Jaworzno i dawny kamieniołom.


Do Jaworzna wybraliśmy się rowerem. Obyło się bez zakwasów, chociaż nieliczne podjazdy i moje „oszałamiające” tempo napawały mnie wątpliwościami. Jaworzno jest jednym z tych miejsc, które nieustannie mnie zaskakują. Wybudowali pierwszą w Polsce dwupasmową ścieżkę rowerową, zainwestowali w elektryczne autobusy i elektryczny rower miejski. A tereny dawnego kamieniołomu w Jaworznie przeistaczają w ośrodek edukacji geologiczno-ekologicznej. Znajdziemy tam arboretum, ścieżki tematyczne, park – a przede wszystkim piękne widoki.


kamieniołomy Jaworzno - park Gródek

Z historii Koparek

Dawniej kamieniołom dolomitu Gródek, dziś baza nurkowa Koparki. Pełna nazwa to Via Sport Diving Marina „Koparki”. Dlaczego właśnie tak? Akwen skrywa na dnie dwie koparki z czasów działalności wydobywczej. Woda zalała teren, gdy pompy przestały odprowadzać wodę. Jak czytam na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, przyczyną były problemy finansowe kamieniołomu. Tak właśnie powstał obecny zbiornik o głębokości ok. 10-15 m. Ze względu na przejrzystość wody i skrywane na dnie atrakcje Koparki Jaworzno to miejsce kultowe wśród miłośników nurkowania. Łukasz, z którym byłam w Koparkach, pamięta je sprzed kilku lat. Brał wówczas udział w intro nurkowym, co zresztą wspomina jako najciekawszy dzień w życiu. Jak mówi, wiele się zmieniło. Widać, że dawny kamieniołom w Jaworznie dostał nową szansę i drugie życie.


Park Gródek, kamieniołom Jaworzno

Park Gródek, kamieniołom Koparki Jaworzno

Park Gródek, Kamieniołom Koparki Jaworzno

Kamieniołom Jaworzno – co dalej?

Inwestycje w dawnym kamieniołomie trwają. Przy zbiorniku Wydra powstał Park Gródek z altankami, ścieżkami i kładką. W przyszłości centrum nurkowe ma być rozszerzone o tereny rekreacyjno-sportowe. Powiem Wam, że bardzo kibicuję temu miejscu! Dużo się tu dzieje w celu edukacji ekologicznej. Rekultywacja dawnego składowiska odpadów, projekt budowy budek lęgowych dla jerzyków… Oby tylko atrakcyjność tego miejsca nie obróciła się przeciwko niemu i nie zostało zadeptane przez tłumy.


Byliście już w dawnym kamieniołomie w Jaworznie? Podoba się Wam park Gródek?

Park Gródek, baza nurkowa Koparki Jaworzno

Park Gródek, baza nurkowa Koparki Jaworzno

Jak dojechać?

Baza nurkowa Koparki i Park Gródek znajdują się przy ulicy – a jakże – Płetwonurków w jaworznickich Pieczyskach.

Rowerem:


Uroda Podróży blog

Dziękuję za odwiedziny!
Pozdrawiam,

Beata

Ostatnie wpisy:

6 myśli w temacie “Jaworzno – drugie życie kamieniołomu”

      1. Mam tu w pobliżu stary kamieniołom, który jest obecnie atrakcją turystyczną. Dawno tam nie byłam. Twój wpis zachęcił mnie do ponownych odwiedzin tego miejsca 🙂

        Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s