Nijmegen, wyspa

Zwiedzamy Holandię: co zobaczyć w Nijmegen?

Nijmegen to najstarsze miasto w Holandii, które znajduje się 3 kwadranse od lotniska w Eindhoven. Co zobaczyć w Nijmegen i czy warto się tam wybrać?

Choć najczęściej wędruję po górach, zdarza mi się też wylądować na nizinach. Holandia to dla mnie kilka statystyk: 22 miliony rowerów, 0 gór i 1 siostra. To dlatego raz na jakiś czas wracam do tego holenderskiego miasta. Wpis o Nijmegen mogłabym zacząć od słów „Już starożytni Rzymianie…”. Nie byłoby w tym nic z przesady, bo to właśnie oni założyli tu obóz warowny zwany Nowym Szlakiem. Historia ta wyziera zza murów, które napotkamy, spacerując wzdłuż rzeki Waal i kierując się w stronę historycznego centrum.

Przy okazji wizyty na południu Holandii warto wybrać się do Nijmegen ze względu na jego wyjątkowe położenie, portowy urok i historyczny sznyt. Co zobaczyć w Nijmegen? Zaczynamy przy moście Waalburg.

Park Valkhof

To spokojne miejsce skrywające ruiny i maleńką kapliczkę św. Mikołaja. Z punktem widokowym na codzienne życie mieszkańców nadrzecznych okolic, jak i historyczny most Waalburg. Jeżeli gdzieś może paść określenie: „spotkanie tradycji z nowoczesnością”, niech będzie to właśnie ten moment.


Most kolejowy

Aby dostać się do mostu kolejowego (Spoorbrug), spacerujemy nadrzeczną promenadą. Jej początkowy odcinek był w trakcie mojej wizyty w przebudowie.

Most nie jest może wielką atrakcją sam w sobie, jednak stąd roztacza się widok na całe Nijmegen.

Można stąd wypatrzyć kościół św. Stefana i stare miasto, a to wszystko przy dźwiękach kurantu. Z mostu kolejowego można też dotrzeć na sztuczną wyspę Veur Lent, która chroni Nijmegen przed żywiołem wody. Widać, że daje też schronienie przed miejskim zgiełkiem.


Grote Markt

Zabytkowe centrum to obowiązkowy punkt na liście atrakcji Nijmegen. Z mostu kolejowego podążam ku widocznej z daleka wieży kościoła św. Stefana, a bardziej za dźwiękami „O sole mio”, które niesie się stamtąd aż na drugi brzeg rzeki. Mijam kościół i wychodzę w przyjemny szmer placu Grote Markt, gdzie po dziś dzień żywa jest tradycja targu miejskiego. Znajdziemy tu owoce, akcesoria rowerowe, ubrania, starocie. Słowem: wszystko.
Przy Grote Markt znajduje się też chyba najpiękniejszy budynek w Nijmegen, czyli De Waagh. Dawniej budynek wagi miejskiej, dzisiaj restauracja i z pewnością duma miasta. Wszędzie dookoła kuszą rozliczne kawiarnie i restauracje. Nawet rankiem w środku tygodnia słychać przyspieszony oddech miasta. Nie inaczej z moim oddechem, ruszam więc do parku miejskiego.

Kronenburgerpark

Plan parku powstał w 1880 roku w odpowiedzi na rozbiórkę starych fortyfikacji miejskich. Spośród zieleni wyrasta w górę budynek średniowiecznej wieży Prochowej, którą zobaczycie na większości zdjęć przedstawiających ten zielony zakątek miasta. W ciepłe dni można tu rozłożyć się na trawie z widokiem na staw. Przyjemne miejsce, chociaż z dwóch odwiedzonych parków ciekawszy i bardziej widokowy był moim zdaniem Valkhof Park.Atrakcje w pobliżu Nijmegen

W odległości około 30 min jazdy samochodem (a dodam, że w Holandii właściwie wszędzie można także dojechać rowerem) znajduje się piękny krajobrazowo park narodowy Hoge Veluwe. Tozciąga się on na 5500 hektarów. Można tu spacerować długimi godzinami wśród wrzosowisk, w marcu rzecz jasna jeszcze pozbawionych koloru. Nie mogłam się zdecydować, czy park bardziej kojarzył mi się z hiszpańskimi, czy może wyspiarskimi krajobrazami…W podobnej odległości co Hoge Veluwe znajduje się odbudowany po wojnie XIII-wieczny zamek Doornenburg z rozległym dziedzińcem sprzyjającym wypiciu popołudniowej kawy. Z okolic zamku roztacza się typowo holenderski, wręcz sielski krajobraz. Czy to nie do takich właśnie miejsc chce się wracać myślami?Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

8 myśli w temacie “Zwiedzamy Holandię: co zobaczyć w Nijmegen?

  1. Każdy kraj ma swoje niepowtarzalne uroki. Trzeba tylko potrafić je dostrzec. Istnieją ludzie, którzy patrzą, ale nie widzą. Ty do tej grupy „ślepców” absolutnie nie należysz.
    Cudowne kadry! Pozdrawiam cieplutko 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Cóż powiem tylko, pięknym jest świat, a Twoja pasja podróżnika zachwyca. Oczywiście fotografie zachwycają, kolorami, ostrością.. są tak czyste, że zatrzymują wzrok na dłużej.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.