Nijmegen, wyspa

Holandia – co zobaczyć w Nijmegen

Wylądowałam na nizinach, a konkretnie w holenderskim Eindhoven. Trzy kwadranse stamtąd znajduje się najstarsze holenderskie miasto – Nijmegen. Co warto tam zobaczyć?

Mogłabym zacząć opowiadanie o Nijmegen od słów „Już starożytni Rzymianie...” i nie byłoby w tym nic z przesady, bo to właśnie oni założyli tu obóz warowny zwany Nowym Szlakiem. Historia ta wyziera zza pozostałości murów, które napotkamy, spacerując wzdłuż rzeki Waal w stronę historycznego centrum. Spacer to przyjemny, a Nijmegen przemierzam już pewniejszym krokiem niż kilka lat temu – a wracam do niego, mając na uwadze pewną statystykę, a właściwie ostatnią daną:

22 miliony rowerów, 0 gór i 1 siostra

która to wynagradza mi brak jakichkolwiek wzniesień zarówno pod stopami, jak i na horyzoncie. Gdyby ktoś kiedyś zarezerwował tani lot do miasta o pewnie obco brzmiącej nazwie Eindhoven, polecam odwiedzić nie tak odległe Nijmegen – ze względu na jego wyjątkowe położenie, portowy urok i historyczny sznyt. Co warto zobaczyć? Zaczynamy przy moście Waalburg.

Park Valkhof

To spokojne miejsce skrywające ruiny i maleńką kapliczkę św. Mikołaja. Z punktem widokowym na codzienne życie mieszkańców nadrzecznych okolic, jak i historyczny most Waalburg. Jeżeli gdzieś może paść określenie: „spotkanie tradycji z nowoczesnością”, niech będzie to właśnie ten moment.


Most kolejowy

Aby dostać się do mostu kolejowego (Spoorbrug), spacerujemy nadrzeczną promenadą. Początkowy jej odcinek był w trakcie mojej wizyty w przebudowie, jednak dalsza część była dostępna bez najmniejszego problemu.

Most nie jest może wielką atrakcją sam w sobie, jednak stąd roztacza się widok na całe Nijmegen.

Można stąd wypatrzyć kościół św. Stefana i stare miasto, a to wszystko przy dźwiękach kurantu. Z mostu kolejowego można też dotrzeć na sztuczną wyspę VeurLent, która chroni Nijmegen przed żywiołem wody. Widać, że daje też schronienie przed miejskim zgiełkiem.


Grote Markt

Zabytkowe centrum to obowiązkowy punkt na liście – z mostu kolejowego podążam ku widocznej z daleka wieży kościoła św. Stefana, a bardziej za dźwiękami „O sole mio”, które niesie się stamtąd aż na drugi brzeg rzeki. Mijam kościół i wychodzę z muzyki w przyjemny szmer placu Grote Markt, gdzie po dziś dzień żywa jest tradycja targu miejskiego. Znajdziemy tu owoce, akcesoria rowerowe, ubrania, starocie – słowem: wszystko.
Przy Grote Markt znajduje się też chyba najpiękniejszy budynek w Nijmegen – De Waagh. Dawniej budynek wagi miejskiej – dzisiaj restauracja i z pewnością duma miasta. Wszędzie dookoła kuszą rozliczne kawiarnie i restauracje i nawet rankiem w środku tygodnia słychać przyspieszony oddech miasta. Nie inaczej z moim oddechem – ruszam więc do parku miejskiego.

Kronenburgerpark

Plan parku powstał w 1880 roku w odpowiedzi na rozbiórkę starych fortyfikacji miejskich. Spośród zieleni wyrasta w górę budynek średniowiecznej wieży Prochowej, którą zobaczycie na większości zdjęć przedstawiających ten zielony zakątek miasta. W ciepłe dni można tu rozłożyć się na trawie z widokiem na staw. Przyjemne miejsce, chociaż z dwóch odwiedzonych parków ciekawszy i bardziej widokowy był moim zdaniem Valkhof Park.Atrakcje w pobliżu Nijmegen

W odległości około 30 min jazdy samochodem (a dodam, że w Holandii właściwie wszędzie można także dojechać rowerem, gdyż wzdłuż dróg biegną idealnie utrzymane ścieżki rowerowe) znajduje się piękny krajobrazowo park narodowy Hoge Veluwe rozciągający się na 5500 hektarów. Można tu spacerować długimi godzinami wśród wrzosowisk, w marcu rzecz jasna jeszcze pozbawionych koloru. Nie mogłam się zdecydować, czy park bardziej kojarzył mi się z hiszpańskimi, czy może wyspiarskimi krajobrazami…W podobnej odległości co Hoge Veluwe znajduje się odbudowany po wojnie XIII-wieczny zamek Doornenburg z rozległym dziedzińcem sprzyjającym wypiciu popołudniowej kawy. Z okolic zamku roztacza się typowo holenderski, wręcz sielski krajobraz. Czy to nie do takich właśnie miejsc chce się wracać myślami?Dziękuję za odwiedziny!

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

8 myśli w temacie “Holandia – co zobaczyć w Nijmegen

  1. Każdy kraj ma swoje niepowtarzalne uroki. Trzeba tylko potrafić je dostrzec. Istnieją ludzie, którzy patrzą, ale nie widzą. Ty do tej grupy „ślepców” absolutnie nie należysz.
    Cudowne kadry! Pozdrawiam cieplutko 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Cóż powiem tylko, pięknym jest świat, a Twoja pasja podróżnika zachwyca. Oczywiście fotografie zachwycają, kolorami, ostrością.. są tak czyste, że zatrzymują wzrok na dłużej.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.