Rezerwat Przyrody Las Murckowski

Mikropodróże – rezerwat Las Murckowski

Rezerwat Przyrody Las Murckowski to ponad 100 hektarów lasów. W czasie spaceru po katowickim lesie warto przyjrzeć się bliżej… kilku jego metrom. Zapraszam w fotograficzną mikropodróż po rezerwacie.

Mikropodróże – spacerem po katowickich lasach

Ideą mikropodróży (ang. microadventures) jest odkrywanie miejsc, które znajdują się o krok, dwa od nas. Podróż taka kosztuje… nic albo niewiele więcej, a jedynym biletem jest nasza chęć przeżycia przygody. Amatorzy podróżowania w skali mikro biwakują w pobliżu swojego domu, na przykład w pobliskim lesie, słyszałam też o mikropodróżniku, który postanowił okrążyć swoje miasto pieszo kilkanaście razy. Jak widać, blisko nie musi oznaczać nudno. Szczególnie w czasie, gdy nie możemy okrywać dalekich miejsc warto poznawać ciekawe miejsca po sąsiedzku. Na Śląsku nie brakuje rezerwatów i zielonych miejsc! Kilka z nich to:

Dla mnie mikropodróżą jest każdy spacer po śląskich lasach lub powrót z pracy na rowerze przez rozśpiewany las. Czasem zamiast iść prosto, skręcam w przygodę: sprawdzam, dokąd prowadzi ścieżka, którą mijałam wcześniej wiele razy. Dziś zapraszam w mikropodróż po Lesie Murckowskim.

Lasy na Śląsku, Lasy Murckowskie
Można sobie wyobrazić, że to falujące pola Toskanii

Rezerwat Przyrody Las Murckowski

Śląsk jest zielony. Na terenach aglomeracji kojarzonej głównie z wydobyciem węgla kiedyś rozciągała się prastara Puszcza Śląska, która z czasem z powodów cywilizacyjnych rozdzieliła się na mniejsze rejony – jednym z nich jest właśnie Rezerwat Przyrody Las Murckowski.

Las mijany w pośpiechu drogą S86 łączącą Katowice i Bielsko skrywa w sobie przyrodnicze skarby, a widokowo bardzo przypomina Rezerwat Przyrody Segiet. To za sprawą starodrzewu, który w dużej mierze stanowi piękna buczyna. Pomniki przyrody, rudziki, dzięcioły – czasem stada saren i zające szaraki przecinające naszą drogę – wszystko to na 100 hektarach rezerwatu.

Daniel – Dama dama, często spotykany w Lasach Murckowskich

Przez Lasy Murckowskie prowadzą liczne szlaki rowerowe i trasy spacerowe. Czasem warto zatrzymać się na chwilę, przyglądając się mikroświatom. Bogactwo przyrodnicze jest niesamowite, a miłośnicy natury znajdą tu zajęcie na wiele godzin.

Wiekowe buki w Lesie Murckowskim
Lasy Śląsk
Rezerwat Przyrody Lasy Murckowskie
Lasy na Śląsku
Lasy na Śląsku, Lasy Murckowskie
Las Murckowski

Las Murckowski


Interesują Cię zielone miejsca i lasy na Śląsku? Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

7 myśli w temacie “Mikropodróże – rezerwat Las Murckowski

 1. Bardzo ciekawe są mikropodróże, sama często je odbywam, tylko do tej pory nie wiedziałam, że to się tak nazywa 🙂 Piękne zdjęcia, nie dziwię się, że takie pięknoty zatrzymały Ciebie przy sobie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Dobrze, że takie miejsca jeszcze w aglomeracji jeszcze istnieją. Rzeczywiście jadąc południową obwodnicą Katowic, nie sposób nie zwrócić uwagi na majestatyczne buki w rezerwacie. Piękne miejsce, które kiedyś będę musiał odwiedzić 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Jestem fanką mikropodróży a blisko wcale nie oznacza dla mnie nudno.
  Apetyczne zdjęcia! Uwielbiam fotografię makro. Czasem warto zatrzymać się na dłużej w małym kąciku wielkiego lasu i „ponurkować” w poszyciu. To tak cudownie wycisza 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.