Wesoła Fala Mysłowice

Zielony Śląsk – moje miejsca

Śląsk pełen jest zielonych miejsc, w których można zacząć oddychać wolniej. Gdzie iść na spacer na Śląsku? Dziś pokażę Wam miejsca, w których lubię odpoczywać na Śląsku, takie moje zielone pinezki na mapie. Nie są to wielkie, tłumnie odwiedzane atrakcje turystyczne, o nie.

Osada leśna Hamerla

Droga do leśnej osady prowadzi z Katowic przez Lasy Murckowskie, a samo miejsce jest ostatnim katowickim przysiółkiem. Kto, myśląc o Śląsku, wciąż ma głowę pełną bloków, kominów i samochodów, powinien czym prędzej odwiedzić Rezerwat Przyrody Las Murckowski. Leśna osada istnieje tu od lat 40. ubiegłego wieku. Obecnie znajdują się tu siedziba koła łowieckiego i trutowisko związku pszczelarskiego. Stada danieli przecinające naszą drogę, przyglądające nam się z oddali, strzygąc uszami – w pobliżu osady to nierzadki obraz.

To wspaniałe okolice na spacer, lubiane także przez biegaczy i rowerzystów, a jesienią – grzybiarzy. Osobiście bardzo lubię trasę rowerową z Katowic przez Hamerlę na Górę Klimont w Lędzinach, a odwiedziny w tych okolicach zawsze działają na mnie wyciszająco.


Lasy Murckowskie, w stronę Hamerli
Ścieżka prowadząca do Hamerli w kolorach jesieni
Spacer na Śląsku - lasy
Śląskie lasy idealne na spacer jesienią
W lasach Murckowskich łatwo spotkać daniele (łac. Dama dama)

Lasy Pszczyńskie

W latach licealnych wydawało mi się, że znam ścieżki Lasów Pszczyńskich na pamięć. Dwie dekady później wciąż odkrywam nowe miejsca, a kobiórskie drogi układają się w coraz ciekawszy leśny labirynt. Miejscem, które szczególnie lubię odwiedzać ze względu na panujący tu spokój, są stawy w okolicach Radostowic oraz pobliskie miejsce wypoczynku. Minie je z pewnością każdy, kto zmierza na rowerze trasą Tychy – Pszczyna do Muzeum Zamkowego.


Lasy Pszczyńskie
Stawy, Lasy Pszczyńskie
Lasy Pszczyńskie rowerem


Mysłowice – Wesoła Fala

Wesołą Falę odkryliśmy kiedyś przypadkiem bodajże po roku mieszkania na katowickim Giszowcu. Ten cichy zakątek jest idealnym miejscem na niemęczącą wycieczkę – rowerem lub piechotą. Może nawet bardziej to drugie, bo w sezonie w okolicznych lasach przy ścieżce, kilka kilometrów od Fali, można znaleźć dzikie maliny. Przy zbiorniku usłyszymy plusk raz po raz zarzucanej wędki, poobserwujemy chlupiące się w wodzie kaczki krzyżówki, a wczesnym latem parę łabędzi z towarzyszącymi im brzydkimi kaczątkami. Choć w zbiorniku nie można się kąpać, a nad głową czasem przelatują samoloty zmierzające w stronę lotniska Muchowiec, to zdecydowanie jest to jedno z moich ulubionych miejsc na leniwy wypoczynek na Śląsku. Często wracam tam z aparatem lub z książką.


Wesoła Fala, przyroda
Miłośnicy przyrody polubią to miejsce. Łabędzia rodzina na Wesołej Fali
Wesoła Fala Mysłowice
Wesoła Fala
Wesoła Fala
Wesoła Fala to moje sprawdzone miejsce na szybką wycieczkę rowerową

Pojezierze Palowickie

Stawy na Pojezierzu Palowickim to jedno z moich odkryć 2020 roku. To urokliwe miejsce znajduje się w mieście i gminie Czerwionka-Leszczyny, a tereny pojezierza łączą w sobie wszystko, czego szukają miłośnicy przyrody, spokoju, sportu i fotografii. Są tu trasy rowerowe, spacerowe, stawy, miejsca odpoczynku. No i w roli głównej: przyroda!

Pojezierze Palowickie, trasy rowerowe
Pojezierze Palowickie


Rezerwat Przyrody Segiet

O bytomskim rezerwacie Segiet pisałam w ubiegłym roku. Choć do tej pory bytomski rezerwat odwiedziłam zaledwie dwa razy, nie wyobrażam sobie listy zielonych miejsc na Śląsku bez Segietu. Garb Tarnogórski i pobliskie lasy na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór to punkt obowiązkowy dla wszystkich, których ciekawi sekretne życie drzew… albo dla wielbicieli twórczości Tolkiena. Rezerwat Segiet jest jak prawdziwa kraina strażników lasu!


Rezerwat Przyrody Segiet rowerem
Rezerwat Segiet jesienią
Segiet, rezerwat przyrody Byrom
Rezerwat Segiet – piękny nawet w listopadzie

Pola makowe – Mikołów

Przez niedługi czas w czerwcu pola w okolicach Mikołowa zamieniają się w prawdziwy fotograficzny plener. Rejony te są piękne przyrodniczo i nic dziwnego, że to właśnie tutaj, niedaleko, powstał Śląski Ogród Botaniczny. Choć trasa prowadząca w te okolice wymusza trochę wysiłku – czeka nas tu kilka rowerowych podjazdów – zdecydowanie warto. Ten, kto będzie zmierzał w stronę zamku w Chudowie, na pewno nie przegapi pięknych pól makowych.


Mikołów, Pola makowe
Okolice Bujakowa warto odwiedzić w czerwcu
Mikołów, pola makowe przy ogrodzie botanicznym
Przy okazji wizyty w ogrodzie botanicznym w Mikołowie warto rozejrzeć się po okolicy
Mikołów, pola makowe
Kolorowe lato na zielonym Śląsku

Odkrywaj więcej ciekawych miejsc na Śląsku:

Dołącz do podróży na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

8 myśli w temacie “Zielony Śląsk – moje miejsca

 1. Piękne podsumowanie podsumowanie wypraw do pięknych miejsc. Tu mi się przypomniała akcja Radia Katowice – „Zielona wyspa – Śląsk”. Bo poza aglomeracją, to zieleni tu miejscami jest więcej niż gdzie indziej 🙂

  Polubienie

  1. I to widać szczególnie na zdjęciach z lotu ptaka… rzeczywiście zieleni nie brakuje , a tych kilka opisanych miejsc to wręcz skromna, prywatna minilista😉

   Polubione przez 1 osoba

 2. Znam ludzi, którzy nie dostrzegają nic pięknego w swoich najbliższych okolicach, podczas gdy tego piękna jest tam mnóstwo. Ty do grupy „ślepców” nie należysz! Cudowne są te Twoje miejsca ❤

  Polubienie

  1. Dziękuję… To miejsca, w których czuję się dobrze. Myślę, że właśnie to jest najważniejsze – znalezienie miejsca, gdzie jest nam dobrze ☺️

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.