Ogród japoński w Pisarzowicach

Na czym polega sekret piękna ogrodów japońskich? Czerpią z natury, nie podporządkowując jej sobie. Łączą w sobie dążenia sprzeczne, jak trwałość i zmiana. Niedawno odwiedziłam jeden z pokazowych ogrodów japońskich w miejscowości Pisarzowice. Otacza ją rowerowy szlak wilamowskich ogrodów, a całości dopełniają niezliczone okoliczne stawy i beskidzkie widoki.

Pisarzowice – ogrody na weekend

Na upalne lipcowe dni zarezerwowałam wyjazd w miejsce, które od dawna było na mojej liście: ogród japoński w Pisarzowicach. Ogrody pokazowe, jak ten w Pisarzowicach czy Ogrody Kapias w Goczałkowicach, są idealnym miejscem na niespieszny odpoczynek w weekend. I taki właśnie był ten wyjazd! Postawiłam na kooperatywę transportową z Kolejami Śląskimi, przyjmując strategię gołębia pocztowego: dojazd pociągiem, powrót do domu na rowerze. Ze stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice Południowe do ogrodów japońskich jest około 12 kilometrów. Trasa prowadzi częściowo ścieżkami, częściowo spokojnymi drogami, a przez krótki moment nawet polami (tak przynajmniej poprowadziła mnie nawigacja). Dlaczego warto odwiedzić okolice Pisarzowic?


ogród japoński Pisarzowice
Ogrody Japońskie Pisarzowice

Pisarzowice – szlak ogrodów

Kilka słów o Pisarzowicach. To niewielka miejscowość w pobliżu Bielska-Białej i Wilamowic. Ta druga stanowi swoistą oazę językową dla etnodialektu, którym posługuje się ok. 70 mieszkańców. Uczy się go także w lokalnych szkołach. Okolice Pisarzowic są wyjątkowe nie tylko ze względów kulturowych. Dookoła tej śląskiej miejscowości prowadzi rowerowy wilamowski szlak ogrodów, stanowiący ukłon w stronę tradycji ogrodniczych tego rejonu. Przejeżdżając przez Pisarzowice, rzeczywiście nietrudno dostrzec ogrodniczą pasję tutejszych mieszkańców.

Co chwilę mijamy w Pisarzowicach ogrody i szkółki drzew, a wszystko to z widokiem na pobliskie Beskidy, w otoczeniu niezliczonych stawów hodowlanych. Całość sprawia, że okolica pozwala prawdziwie odpocząć. Zainteresowani ogrodnictwem dodatkowo wrócą zaopatrzeni w sadzonki, donice, dekoracje. A na pewno – z głową pełną inspiracji. Sama prawie przywiozłam kamienny kominek do mojego ogrodu, który na razie stanowi kilka sukulentów i pelargonia balkonowa.

Zobacz także: Beskid Mały: Magurka i Międzybrodzie Bialskie

Wilamowski szlak ogrodów

Dowiedz się więcej o szlaku ogrodów!


Ogród japoński w Pisarzowicach

Ogród japoński, który odwiedziłam, znajduje się przy ulicy – nie inaczej – Ogrodniczej w Pisarzowicach. W porównaniu ze znanymi ogrodami Kapias w Goczałkowicach jest on niewielki. Z pewnością przyciągnie jednak wszystkich, którzy poszukują inspiracji lub chwili odpoczynku przy filiżance gorącego naparu, np. ze znajdującej się tu herbaciarni Satomi.Dlaczego ogrody japońskie są tak wyjątkowe? Przepełniają je harmonia i współgranie z naturą, pełne są też ukrytej symboliki. Klony palmowe symbolizować mają radość życia, a pielęgnowane sosny – długowieczność. Japoński ogród typu tsukiyama łączy w sobie niezmienność i stałość (symbolizowane przez kamienie) oraz żywiołowość i ruch, które z kolei przedstawia woda.


Ogrody Pisarzowice

Czy nie jednego i drugiego szukamy (jednocześnie lub naprzemiennie)? Dobrze odwiedzać takie miejsca, uświadamiając sobie, że w naturze jing i jang, czyli stałość i zmiana, nie walczą ze sobą, lecz idealnie się dopełniają.


Ogrody Pisarzowice

Ogród japoński łączy w sobie niezmienność i stałość symbolizowane przez kamienie oraz żywiołowość i ruch, które z kolei przedstawia woda


Życzę Wam, by każdy znalazł taki swój ogród pełen harmonii. Pisarzowice i ogród japoński, który można tam zwiedzić, są takim właśnie miejscem. Oto, jak tam trafić:


Znacie Pisarzowice i ogród japoński? Jak Wam się podoba?


Dziękuję za odwiedziny!

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

8 myśli w temacie “Ogród japoński w Pisarzowicach

    1. To raczej malutkie miejsce, ale w połączeniu ze zwiedzaniem Pszczyny, Goczalkowic, ogrodów Kapias, wypadem w pobliskie Beskidy może to być ciekawa śląska przygoda😉 ja kombinuje z kolei, jak znów odwiedzić nadmorskie rejony🙂

      Polubione przez 1 osoba

  1. Gdybym taki ogród miała na „wyciągnięcie ręki”, bywałabym tam regularnie! To idealne miejsce do medytacji. Pozdrawiam cieplutko!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s