Ogród japoński w Pisarzowicach

Na czym polega sekret piękna ogrodów japońskich? Czerpią z natury, nie podporządkowując jej sobie. Łączą w sobie dążenia sprzeczne, jak trwałość i zmiana. Niedawno odwiedziłam jeden z pokazowych ogrodów japońskich w miejscowości Pisarzowice. Otacza ją rowerowy szlak wilamowskich ogrodów, a całości dopełniają niezliczone okoliczne stawy i beskidzkie widoki.

Pisarzowice – ogrody na weekend

Na upalne lipcowe dni zarezerwowałam wyjazd w miejsce, które od dawna było na mojej liście: ogród japoński w Pisarzowicach. Ogrody pokazowe, jak ten w Pisarzowicach czy Ogrody Kapias w Goczałkowicach, są idealnym miejscem na niespieszny odpoczynek w weekend. I taki właśnie był ten wyjazd! Postawiłam na kooperatywę transportową z Kolejami Śląskimi, przyjmując strategię gołębia pocztowego: dojazd pociągiem, powrót do domu na rowerze. Ze stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice Południowe do ogrodów japońskich jest około 12 kilometrów. Trasa prowadzi częściowo ścieżkami, częściowo spokojnymi drogami, a przez krótki moment nawet polami (tak przynajmniej poprowadziła mnie nawigacja). Dlaczego warto odwiedzić okolice Pisarzowic?


ogród japoński Pisarzowice
Ogrody Japońskie Pisarzowice

Pisarzowice – szlak ogrodów

Kilka słów o Pisarzowicach. To niewielka miejscowość w pobliżu Bielska-Białej i Wilamowic. Ta druga stanowi swoistą oazę językową dla etnodialektu, którym posługuje się ok. 70 mieszkańców. Uczy się go także w lokalnych szkołach. Okolice Pisarzowic są wyjątkowe nie tylko ze względów kulturowych. Dookoła tej śląskiej miejscowości prowadzi rowerowy wilamowski szlak ogrodów, stanowiący ukłon w stronę tradycji ogrodniczych tego rejonu. Przejeżdżając przez Pisarzowice, rzeczywiście nietrudno dostrzec ogrodniczą pasję tutejszych mieszkańców.

Co chwilę mijamy w Pisarzowicach ogrody i szkółki drzew, a wszystko to z widokiem na pobliskie Beskidy, w otoczeniu niezliczonych stawów hodowlanych. Całość sprawia, że okolica pozwala prawdziwie odpocząć. Zainteresowani ogrodnictwem dodatkowo wrócą zaopatrzeni w sadzonki, donice, dekoracje. A na pewno – z głową pełną inspiracji. Sama prawie przywiozłam kamienny kominek do mojego ogrodu, który na razie stanowi kilka sukulentów i pelargonia balkonowa.

Zobacz także: Beskid Mały: Magurka i Międzybrodzie Bialskie

Wilamowski szlak ogrodów

Dowiedz się więcej o szlaku ogrodów!


Ogród japoński w Pisarzowicach

Ogród japoński, który odwiedziłam, znajduje się przy ulicy – nie inaczej – Ogrodniczej w Pisarzowicach. W porównaniu ze znanymi ogrodami Kapias w Goczałkowicach jest on niewielki. Z pewnością przyciągnie jednak wszystkich, którzy poszukują inspiracji lub chwili odpoczynku przy filiżance gorącego naparu, np. ze znajdującej się tu herbaciarni Satomi.Dlaczego ogrody japońskie są tak wyjątkowe? Przepełniają je harmonia i współgranie z naturą, pełne są też ukrytej symboliki. Klony palmowe symbolizować mają radość życia, a pielęgnowane sosny – długowieczność. Japoński ogród typu tsukiyama łączy w sobie niezmienność i stałość (symbolizowane przez kamienie) oraz żywiołowość i ruch, które z kolei przedstawia woda.


Ogrody Pisarzowice

Czy nie jednego i drugiego szukamy (jednocześnie lub naprzemiennie)? Dobrze odwiedzać takie miejsca, uświadamiając sobie, że w naturze jing i jang, czyli stałość i zmiana, nie walczą ze sobą, lecz idealnie się dopełniają.


Ogrody Pisarzowice

Ogród japoński łączy w sobie niezmienność i stałość symbolizowane przez kamienie oraz żywiołowość i ruch, które z kolei przedstawia woda


Życzę Wam, by każdy znalazł taki swój ogród pełen harmonii. Pisarzowice i ogród japoński, który można tam zwiedzić, są takim właśnie miejscem. Oto, jak tam trafić:


Znacie Pisarzowice i ogród japoński? Jak Wam się podoba?


Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

8 myśli w temacie “Ogród japoński w Pisarzowicach

  1. To raczej malutkie miejsce, ale w połączeniu ze zwiedzaniem Pszczyny, Goczalkowic, ogrodów Kapias, wypadem w pobliskie Beskidy może to być ciekawa śląska przygoda😉 ja kombinuje z kolei, jak znów odwiedzić nadmorskie rejony🙂

   Polubione przez 1 osoba

 1. Gdybym miała w pobliżu taki ogród, bywałabym tam regularnie. To idealne miejsce do medytacji. Cieplutko pozdrawiam!

  Polubienie

 2. Gdybym taki ogród miała na „wyciągnięcie ręki”, bywałabym tam regularnie! To idealne miejsce do medytacji. Pozdrawiam cieplutko!

  Polubienie

 3. Bardzo ładne miejsce. Jak zwykle cenne odkrycie, które warto wrzucić do pamięci, aby kiedyś, przy najbliższej nadarzającej się okazji odwiedzić 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.