Widok na jezioro Bled

Słowenia: dookoła jeziora Bled

W Słowenii jest wszystko – śródziemnomorski klimat dla spragnionych ciepła i zmienność Alp dla miłośników gór. Dla tych drugich jezioro Bled to punkt obowiązkowy. Znajdzie się tu także coś dla amatorów słodkich wrażeń. Co warto zobaczyć i czego koniecznie spróbować nad jeziorem Bled?

Jezioro Bled pełne cudów 

Tym, co przyciąga do Słowenii, są nie tylko trasy trekkingowe i wspinaczkowe, ale też unikatowe glacjalne jeziora. Największe z nich, jezioro Bohinj, to ponad 300 hektarów powierzchni pokrytej turkusową taflą przejrzystej wody. Mniejsze, lecz bardziej znane jezioro Bled było „modne” już w średniowieczu. Przyciągało pielgrzymów sanktuarium maryjnym na wysepce, a także licznymi pobliskimi źródłami, których wody – jak wierzono – miały cudowne właściwości. W 1855 wiara w cuda została zastąpiona wiarą w naukę i otwarto tu uzdrowisko.  

Jezioro Bled – co zobaczyć? 

Blejski Otok  

Zdjęcie tej uroczej wysepki znajdziecie chyba w każdym przewodniku. To obok Piranu jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków Słowenii. Dziś kojarzony głównie z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dawniej miał być miejscem kultu pogańskiej bogini Żivy. Popularne jest wynajmowanie łódek lub podróże gondolą – nie próbowałam, ale jeśli ktoś wybrał taką formę zwiedzania, to dajcie znać, czy warto. 


Widok na Blrjdki Otok, jezioro Bled

Blejski Grad 

Zamek w Bledzie malowniczo położony na klifie przez 800 lat był siedzibą biskupią. Obecnie znajduje się tam muzeum. Jeżeli gdzieś w Słowenii mieliśmy trafić na (polskie!) autokary pełne azjatyckich turystów, był to właśnie Blejski Grad.


Bled, zamek

Na wzgórze zamkowe można dojść oznakowaną trasą, która zaczyna się niedaleko campingu Bled. Tak właśnie zrobiliśmy i… cóż, stwierdziliśmy, że schodzimy na dół. Zwiedzanie zamku zajęłoby pewnie sporo czasu, a tego dnia jechaliśmy jeszcze do Lublany. A tak naprawdę pewnie chodziło o…  

Kremówki nie tylko papieskie 

Czego spróbować w Słowenii? Kto był, ten z pewnością odpowie: słoweńskich kremówek. Podczas spaceru dookoła jeziora Bled na pewno Waszą uwagę przykuje napis “Original Bled cream cakes”. Nie jestem odporna na takie komunikaty, więc słoweńska kremówka 10 minut później wylądowała na moim talerzyku w towarzystwie kawy. Stąd Blejski Grad prezentował się naprawdę ciekawie. Oryginalne bledzkie kremówki znajdziecie w kawiarni hotelu Park. Tu też w 1953 roku miała powstać receptura, która stosowana jest z powodzeniem do dziś. I Słoweńcy mają słodkie statystyki potwierdzające jej skuteczność!  


Czy wiecie, że…

W październiku 2019 roku bledzką kremówkę kupił 15-milionowy klient? Taka ilość kremówek wystarczyłaby, żeby wyłożyć nimi całą drogę z Bledu do Neapolu. Ułożone jedna na drugiej, kremówki pozwoliłyby ogrodzić jezioro Bled 8-metrowym murem. 
Bledzkie kremówki


Słowenia, kremówki

Jezioro Bled – pogoda 

Kremówki to idealna osłoda dla tych, którym pogoda pokrzyżuje plany. Cóż, klimat Słowenii jest zróżnicowany, tak jak krajobraz. Dla przykładu, w lipcu średnia roczna temperatura w nadmorskich miejscowościach to 24 stopnie (gdy byliśmy w Piranie w 2015 roku temperatury w ciągu dnia przekraczały 30 stopni i uniemożliwiały przebywanie poza klimatyzowanymi pomieszczeniami).

W górach w tym samym czasie średnia temperatura wynosi 10 stopni. W trakcie kilku dni pobytu w Alpach Julijskich w sierpniu 2019 roku zdążyliśmy ponarzekać i na nieznośne upały, i na deszcz. Ponoć w najcieplejszych miesiącach temperatura wody w jeziorze Bled sięga 26 stopni. Dla jednych to dużo, w moim przypadku pewnie skończyłoby się na zamoczeniu jednej stopy. 


Molo zakochanych nad jeziorem Bled

Jezioro Bled – raj dla fotografów 

Choć wiara w cuda minęła, cud Bledu trwa nadal. A to za sprawą wspomnianego Blejskiego Otoku, czyli wyspy, na której znajduje się pewnie najbardziej obfotografowane miejsce w całej Słowenii: kościół Wniebowzięcia NMP. Sądzę, że nie znajdziecie dwóch takich samych zdjęć znad jeziora Bled. Cóż, jest zmienny jak Słowenia i jak góry, które go otaczają. Wysepka, na której znajduje się kościół, to niewyczerpany temat dla fotografów. Wystarczy krok, dwa w tę czy tamtą stronę i perspektywa zmienia się całkowicie.


Łódki nad jeziorem Bled

Nad jeziorem Bled można spędzić cały dzień, wciąż dostrzegając nowe szczegóły i miejsca do uchwycenia. Warto wybrać się na spacer dookoła jeziora Bled (ok. 6 km) w poszukiwaniu ciekawych punktów. 

Jezioro Bled, Słowenia

Osoby mniej leniwe ode mnie z pewnością odwiedzą popularne punkty widokowe: Ojstricę czy Osojnicę. Kilka fotograficznych inspiracji znajdziecie tutaj: 


Dziękuję za odwiedziny!

Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

11 myśli w temacie “Słowenia: dookoła jeziora Bled

 1. Eh, ta Słowenia – pociąga i przyciąga 🙂 Najbardziej przyciąga wzrok ten zamek na wapiennych skałach nad jeziorem. Po prostu cudowny. Jezioro równie piękne jak poprzednie, choć mniej dzikie; ja mój wzrok i myśli w Słowenii kieruję raczej na Posočje (póki co w dalekich planach). Gratuluję odwiedzin tego pięknego kraju i Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Trzymam kciuki, żeby udało się zrealizować. Tam nas jeszcze nie było… 🙂 ale rzuciłam okiem i Dolina Soczy jest naprawdę piękna. Z górskich rejonów także okolice Kamnika i Velika Planina są godne odwiedzenia, nas niestety przywitały mgłą i deszczem. Pozdrawiam!

   Polubienie

  1. Polecam Słowenię z całego serca, ale ostrzegam: to wciąga! Tak jak kremówki zresztą… Trudno im się oprzeć i nie dziwię się, że są tak rozsławione ❤

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.