Malinowska Skala

Malinowska Skała – szlak ze Skrzycznego

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to popularny cel wędrówek dla miłośników Beskidu Śląskiego. Szlak ze Skrzycznego to dobra opcja dla osób poszukujących trasy niemęczącej i widokowej jednocześnie, a Malinowska Skała i jej otoczenie to miejsce, które spodoba się poszukiwaczom ciekawych miejsc w Beskidach.

Szlaki do Malinowskiej Skały

Na słynną Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim prowadzi kilka szlaków. Czerwony z Przełęczy Salmopolskiej, zielony z Dużego Skrzycznego, zielony z Baraniej Góry i żółty z Ostrego. Można też wybrać opcję „wielokolorową”. Jak na przykład: start żółtym szlakiem w Wiśle Czarne, a następnie zielonym przez Zielony Kopiec.

Zastanawialiśmy się nad tym ostatnim, ale ostatecznie wybór padł na niebieski szlak Szczyrk – Skrzyczne – Malinowska Skała.


Niebieski szlak na Skrzyczne

Skrzyczne – szlak ze Szczyrku

Do tej pory Skrzyczne oglądałam tylko przyprószone śniegiem, przez gogle narciarskie albo z okien samochodu. Poza wariacką wyprawą w butach narciarskich z Małego Skrzycznego (to chyba po jakimś grzańcu musiało być) – nie byłam jeszcze na Skrzycznem. Wybraliśmy się więc w to miejsce w listopadzie. Szczyrk okazał się niezatłoczony, spokojny. Nie przypominał miejsca, jakie znamy z wyjazdów narciarskich. Żadnych kłopotów z parkowaniem. Żadnych korków.

Szlak na Skrzyczne ze Szczyrku prowadzi nas niewymagającą, choć początkowo trochę dającą w kość trasą, znakowaną na niebiesko. Początkowy fragment to dobra rozgrzewka, w okolicach chatki szamana wraca normalny oddech i śmiało ruszamy do góry. Szacowany czas przejścia wg Map Turystycznych to 2 godz. 30 minut, ale idzie się dużo szybciej.

Szlak na Skrzyczne ze Szczyrku
Odpoczynek w drodze na Skrzyczne

Skrzyczne – schronisko

Dotarcie do Schroniska PTTK na Skrzycznem zajęło nam mniej niż 2 godziny. Jest ono zlokalizowane nieopodal szczytu i znajduje się na wysokości 1250 m n.p.m. Historia schroniska sięga lat 30. ubiegłego wieku, gdy powstał tu drewniany obiekt z ok. 30 miejscami noclegowymi. Obecnie schronisko na Skrzycznem zachęca wspaniałym widokowym tarasem, który jednak w listopadzie był niemalże pusty. Na listopadowe, krótkie i chłodnawe dni to opcja wręcz wymarzona. W takich miejscach na chwilę można nawet polubić listopad (z akcentem na „na chwilę”). Słońce i wszystko dookoła próbowało oszukać nas, że to ciepły wrzesień i dopiero co minęły wakacje… i tylko zimny wiatr przypominał o tym, że bliżej nam do Wigilii niż wakacji.

Schronisko Skrzyczne
Pustki pod schroniskiem na Skrzycznem


Malinowska Skała ze Skrzycznego

Od dawna chciałam dotrzeć w unikatowe miejsce w Beskidzie Śląskim, jakim jest Malinowska Skała. Dlatego po herbacie na tarasie schroniska szybko ruszyliśmy dalej. Mogłoby się wydawać, że szlak na Malinowską Skałę jest długi. Ze Skrzycznego pokonujemy mniej więcej taką samą odległość jak wcześniej, poruszając się zielonym szlakiem.


Szlak Skrzyczne - Malinowska Skała
Zielony szlak na Malinowską jest bardzo widokowy

Zielony szlak, który prowadzi nas malowniczą trasą od schroniska, to właściwie trasa spacerowa, prowadząca lekko w dół. W drodze na Malinowską mijamy Małe Skrzyczne i szałas, w którym można schronić się przed wiatrem czy deszczem i odpocząć w drodze powrotnej przy herbacie z termosu. Po naszej lewej stronie towarzyszy nam zarys charakterystycznej sylwetki Babiej Góry, a na horyzoncie przy dobrej widoczności można dostrzec ośnieżone szczyty Tatr w oddali.


Malinowska Skała, szlak ze Skrzycznego
Malinowska Skała już niedaleko. Tymczasem podziwiamy takie widoki

Malinowska Skała – warto czy nie?

Na Malinowskiej Skale poczułam się trochę jak nad tłumnie odwiedzanym jeziorem Bled... Albo jak na molo w Sopocie, Krupówkach w Zakopanem (cokolwiek bardziej działa na wyobraźnię). Trzeba było trochę poudawać przed obiektywem, że jesteśmy tu sami, a poza kadrem nie ma wcale tłumu turystów chcących wskoczyć na nasze miejsce (chyba się udało? :)). Wychodnia skalna na Malinowskiej to jedyne miejsce poza Beskidem Śląsko-Morawskim, gdzie występuje ten typ skały, nic dziwnego, że tak wiele osób chce tu zawędrować. Na Malinowskiej możecie więc trafić na kolejkę do… skały. Poza termosem ciepłej herbaty przyda się nieco cierpliwości (albo umiejętności wstawania na tyle wcześnie, by dotrzeć tam przed innymi). Mimo tego, że miejsce jest tak oblegane, polecam każdemu choć raz odwiedzić Malinowską – widoki stąd są naprawdę wspaniałe, a jesienią beskidzkie stoki mienią się wszystkimi barwami.

Malinowska Skała w jesiennej odsłonie
Skrzyczne widziane z Malinowskiej Skały
Widok w stronę Skrzycznego

Malinowska Skała ze Skrzycznego
Skała na chwilę na wyłączność 🙂

Szukasz ciekawych miejsc? Przeczytaj także:

Wpadnij po więcej zdjęć – dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

11 myśli w temacie “Malinowska Skała – szlak ze Skrzycznego

  1. Świetnie, że odwiedziłaś Malinowską Skałę. Widzę, że drzew jest jeszcze mniej niż w 2012 roku; Beskid Śląski zyskał na widokowości, ale niestety stracił na lesistości 😕 Tym niemniej, gratuluję udanej wycieczki!

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.