Malinowska Skała – szlak ze Skrzycznego

Malinowska Skała to popularny cel wędrówek w Beskidzie Śląskim. Szlak ze Skrzycznego to dobra opcja dla osób poszukujących trasy niemęczącej i widokowej jednocześnie.

Malinowska Skała – szlaki

Na słynną Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim prowadzi kilka szlaków. Czerwony z Przełęczy Salmopolskiej, zielony z Dużego Skrzycznego, zielony z Baraniej Góry i żółty z Ostrego. Można też wybrać opcję „wielokolorową”. Jak na przykład: start żółtym szlakiem w Wiśle Czarne, a następnie zielonym przez Zielony Kopiec. Zastanawialiśmy się nad tym ostatnim, ale ostatecznie wybór padł na niebieski szlak Szczyrk – Skrzyczne – Malinowska Skała.


Niebieski szlak na Skrzyczne

Do tej pory Skrzyczne oglądałam tylko przyprószone śniegiem, przez gogle narciarskie albo z okien samochodu. Poza wariacką wyprawą w butach narciarskich z Małego Skrzycznego (to chyba po jakimś grzańcu musiało być) – nie byłam jeszcze na Skrzycznem. Szczyrk i okolice w listopadzie, niezatłoczone, spokojne, nie przypominały miejsca, jakie znamy z wyjazdów narciarskich. Żadnych kłopotów z parkowaniem. Żadnych korków. Cisza i spokój.

Szlak na Skrzyczne ze Szczyrku

Ze Szczyrku na Skrzyczne prowadzi nas niewymagający, choć początkowo trochę dający w kość, niebieski szlak. Początkowy fragment to dobra rozgrzewka, w okolicach chatki szamana wraca normalny oddech i śmiało ruszamy do góry. Szacowany czas przejścia wg Map Turystycznych to 2 godz 30 minut, ale idzie się dużo szybciej.

Skrzyczne ze Szczyrku, widok ze szlaku

Szlak na Malinowską Skałę

Mimo przerwy w łazikowaniu po górach dotarcie do Schroniska PTTK na Skrzycznem zajęło nam mniej niż 2 godziny. Na listopadowe, krótkie i chłodnawe dni to trasa wręcz wymarzona. Od dawna chciałam dotrzeć w unikatowe miejsce w Beskidzie Śląskim, jakim jest Malinowska Skała. Dlatego po herbacie na tarasie schroniska szybko ruszyliśmy dalej. W takich miejscach na chwilę można nawet polubić listopad (z akcentem na „na chwilę”). Słońce i wszystko dookoła próbowało oszukać nas, że to ciepły wrzesień i dopiero co minęły wakacje… i tylko zimny wiatr przypominał o tym, że bliżej nam do wigilii niż wakacji.


Malinowska Skała ze Skrzycznego

Mogłoby się wydawać, że szlak na Malinowską Skałę jest długi. Ze Skrzycznego pokonujemy mniej więcej taką samą odległość. Zielony szlak, który prowadzi nas malowniczą trasą od schroniska, to właściwie trasa spacerowa, prowadząca lekko w dół. W drodze na Malinowską mijamy Małe Skrzyczne i szałas, w którym można schronić się przed wiatrem czy deszczem i odpocząć w drodze powrotnej przy herbacie z termosu. Po naszej lewej stronie towarzyszy nam zarys charakterystycznej sylwetki Babiej Góry, a na horyzoncie przy dobrej widoczności można dostrzec ośnieżone szczyty Tatr w oddali.Na Malinowskiej Skale poczułam się trochę jak nad jeziorem Bled. Przypomniała mi się kolejka na molo, próba zachowania pozorów przed obiektywem, że niby jesteśmy tu sami, a poza kadrem nie ma tłumu turystów chcących wskoczyć na nasze miejsce. Albo kolejka w Kociej Kawiarni do kotów (nie do kawy). Wychodnia skalna na Malinowskiej to jedyne miejsce poza Beskidem Śląsko-Morawskim, gdzie występuje ten typ skały. Na Malinowskiej możecie więc trafić na kolejkę do… skały. Poza termosem ciepłej herbaty przyda się więc nieco cierpliwości (albo umiejętności wstawania na tyle wcześnie, by dotrzeć tam przed innymi, co mnie dyskwalifikuje).Zobacz też:

Więcej zdjęć:

Dziękuję za odwiedziny!

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

11 myśli w temacie “Malinowska Skała – szlak ze Skrzycznego

  1. Świetnie, że odwiedziłaś Malinowską Skałę. Widzę, że drzew jest jeszcze mniej niż w 2012 roku; Beskid Śląski zyskał na widokowości, ale niestety stracił na lesistości 😕 Tym niemniej, gratuluję udanej wycieczki!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s