Fotograficzne podsumowanie 2019

Jaki był rok 2019?

Rok zmian i ważnych decyzji. Zawodowych, ale też tych podróżniczych – pełen spełniania marzeń. Odważyłam się pierwszy raz wyjechać do Austrii na narciarski urlop, a urlop letni nad Balatonem i w Słowenii spędziłam pierwszy raz w całości pod namiotem. I choć pierwszy raz byłam również na wyprawie rowerowej za granicą, to właśnie wtedy po raz któryś z kolei zakochałam się w Czechach za sprawą kilkudniowej objazdówki po Morawach. Spełniłam marzenia o wyjeździe do krainy lodu i ognia i zobaczeniu najpiękniej położonego kościółka w Słowenii nad jeziorem Bled. Czego brakuje w tym zestawieniu? Z pewnością zauważycie brak Tatr, które wymykały się nam za każdym razem, gdy planowaliśmy pobyt na Podhalu. Cóż, mówią, że nie można mieć wszystkiego… choć czasami zastanawiam się: dlaczego nie? Być może to dobre postanowienie na rok 2020. Jak najczęściej zadawać sobie pytanie „dlaczego nie?” i pakować plecak, gdy tylko się da. Poniżej 365 dni minionego roku w 12 fotografiach.


Tyrol, Austria,

Austria, Tyrol

Bajkowa zima? Kraina Narni? Nic bardziej mylnego. W Tyrolu kilka tygodni wcześniej panował stan klęski żywiołowej, a zima na początku roku pokazała swoje groźne oblicze.

Zobacz: Austria, Narty w Hopfgarten

Nijmegen, Leur-Vent

Holandia, Nijmegen

Półwysep Leur-Vent na rzece Waal. Chroni miasto przed powodziami, które w przeszłości często nawiedzały Nijmegen. Jest też lubianym miejscem spacerowym i widokowym. Nijmegen odwiedziłam w lutym i wtedy też zobaczyłam pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny – rozkwitające w Holandii krokusy.

Zobacz: Co zwiedzić w Nijmegen?

Pustynia Błędowska, Róża Wiatrów

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska przyciąga krajobrazem przypominającym nadbałtyckie wydmy. Róża Wiatrów to popularny przystanek rowerzystów i często obierany punkt wycieczek.

Zobacz: Pustynia Błędowska rowerem

Drewniany kościółek, skansen w Wygiełzowie

Wygiełzów, skansen

Wiosna na dobre zabrzęczała w ogrodach skansenu w Wygiełzowie. Małopolski skansen wraz z nieodległym zamkiem Lipowiec zachwycą każdego, kto szuka spokoju i kontaktu z przyrodą.

Zobacz: Zamek Lipowiec i skansen w Wygiełzowie

Morawy rowerem

Czechy, Morawy

Morawy zgotowały nam naprawdę gorące przyjęcie – i nie chodzi tylko o gościnność, pyszne jedzenie i sielskie krajobrazy małych miejscowości mijanych w trasie. Czerwiec 2019 upłynął pod znakiem rekordowych upałów nie tylko w Polsce.

Zobacz: Morawy rowerem

Pola makowe, Mikołów

Mikołów, pola makowe

Z czym kojarzy się polskie lato? Dla mnie ma kolor maków, które przypominają mi wakacje z dzieciństwa i wyjazdy w rodzinne strony w Łódzkiem. Śląsk też pełen jest zielonych miejsc – jedno z nich odkryłam w pobliżu Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Zobacz: Śląsk, zielone miejsca

Węgry, Badacsony - Balaton

Węgry, Balaton

Węgierskie morze i jego widoki to najbardziej uspokajające wspomnienia minionego roku. Winiarski rejon Badacsony i jego bogactwa oraz tropikalne temperatury to przepis na urlop (chyba) idealny.

Zobacz: Tihany nad Balatonem, kraina lawendy

Widok na jezioro Bled

Słowenia, jezioro Bled

Bledzka wysepka kiedyś była siedzibą słowiańskiej bogini Żivy. Obecnie znajduje się tam jeden z najpiękniej położonych, a na pewno najczęściej fotografowanych kościołów.

Zobacz: Dookoła jeziora Bled

Tychy, Jezioro Paprocańskie

Popularne wśród tyszan „Papry”. Miejsce, które odwiedziłam niezliczoną ilość razy w latach licealnych. Mimo lat Jezioro Paprocańskie nie nudzi się i wciąż tam wracam, a najpiękniejsze są moim zdaniem jesienią. Na zdjęciu – październikowy wieczór przy przystani.

Islandia, wodospad Gullfoss

Islandia, wodospad Gullfoss

Islandia to jedno z tych miejsc na ziemi, którym nawet listopad nie jest w stanie odebrać uroku. Złoty Krąg i wodospady zlokalizowane w okolicy Reykjaviku, między innymi spektakularny Gullfoss, to przedsmak tego, co ma do zaoferowania wyspa lodu i ognia.

Zobacz: Islandia i Reykjavik

Malinowska Skała - widok

Beskid Śląski, Malinowska Skała

Beskid Śląski późną jesienią zaprasza niemal pustymi szlakami. Górskie wędrowanie po Beskidach jesienią 2019 można podsumować tak: dużo słońca, dużo nieba, dużo frajdy, mało ludzi.

Zobacz: Malinowska Skała

Nikiszowiec, Jarmark

Nikiszowiec, jarmark świąteczny

Uliczki Nikiszowca z roku na rok w trakcie jarmarku świątecznego coraz bardziej zatłoczone. Katowicka dzielnica przyciąga unikatową architekturą i dopracowaną oprawą.


Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

3 myśli w temacie “Fotograficzne podsumowanie 2019

Możliwość komentowania jest wyłączona.