Szczyt Klimczoka zimą

Klimczok zimą z Bystrej

Choć na Klimczoku byłam już wiele razy, ciągle wracam. Albo z sentymentu, albo dla widoków. Czasem z lenistwa, bo suma powyższych często łączy się u mnie z chęcią dostania się w góry jak najszybciej. Popularny jest szlak z Szyndzielni, ale tym razem wybraliśmy się na Klimczok z Bystrej.

Klimczok – czemu się nie nudzi?

Czy łatwo dostać się na Klimczok w zimie? Wiele zapewne zależy od pogody, o czym przekonaliśmy się podczas wcześniejszej zimowej wycieczki na Szyndzielnię i Klimczok. Zawsze, wybierając się zimą w góry, warto odpowiednio się przygotować. Jeśli chodzi o szlak z Bystrej Śląskiej, zaczynamy wędrówkę wprost spod parkingu pod Zajazdem pod Źródłem. Wznosimy się, rozgrzewając się nieco, wąską leśną ścieżką i podążamy za znakowaniem trójkolorowym (żółtym, czarnym i czerwonym) do rozwidlenia szlaków. Tu skręcamy w prawo za znakowaniem niebieskim.

  • Czas przejścia wg Map Turystycznych: 2.25 godz. (w zimie może być dłuższy)
  • Zapis trasy:


Niebieskim szlakiem na Klimczok z Bystrej

Niebieski szlak prowadzi nas już łagodniej ku górze, ale ma też w zanadrzu parę niespodzianek: oblodzenia, kamienie i strumień płynący środkiem. Choć w przypadku naszego podejścia nie było potrzeby wyciągania raczków, przy innych warunkach może tu być ślisko. Początkowo widoków brak, choć cudnie ośnieżone drzewa i choinki pod śnieżną pierzyną wystarczą, żeby przyciągnąć wzrok i spowolnić marsz. Groźne szczególnie w przypadku ludzi z aparatem 🙂Praktycznie przez cały czas wędrujemy w cieniu, a z prawej strony towarzyszy nam widok na schronisko na Szyndzielni. Szlak w wyższej części może być mniej przetarty, przez co idzie się wolniej. Ostatnie podejście oznacza ostatni wysiłek na szlaku, a wychodzimy z lasu tuż obok schroniska.


Schronisko na Szyndzielni

Schronisko na Klimczoku

Kogo spotkamy w schronisku? Są tu piechurzy, skiturowcy, biegacze, fotografowie, psiarze, miłośnicy jazdy na sankach i pewnie przedstawiciele także wielu innych okołogórskich grup. Schronisko na Klimczoku jest jednym z bardziej popularnych w Beskidach.

Klimczok zimą - widok

Po dotarciu tu może minąć dłuższy czas, nim głodny turysta udobrucha burczący brzuch i znajdzie wolne krzesło. Zresztą, cóż Wam będę pisać – w góry, szczególnie zimą, zawsze warto spakować własny prowiant i ciepłą herbatę.

Co jest najlepsze? Schronisko położone jest 15 minut od szczytu, a tutejsze widoki mogą konkurować z tymi na Rysiance czy Rycerzowej.


Widok na Skrzyczne z Klimczoka

Wiele osób wybiera się na Klimczok i Szyndzielnię na sanki. Obserwowanie radości i krzyków głośnej dziecięcej ekipy przywołało mnóstwo wspomnień. Gdy byłam dzieckiem, pagórków i zimowych szaleństw w mieście w czasie ferii nigdy nam nie brakowało i nie musieliśmy szukać prawdziwej zimy w górach.

Klimczok zimą, schronisko

Powrót z Klimczoka czerwonym szlakiem

Czerwony szlak do Bystrej przez pierwsze pół godziny prowadzi przez wypłaszczenie, wśród niewielkich choinek przyprószonych śniegiem. Po prawej stronie niezmiennie piękny widok na Skrzyczne, a także momentami na Tatry. W dalszej części szlak obniża się coraz bardziej stromo, docieramy nim do znajomego rozwidlenia dróg i dalej do Bystrej Śląskiej. Przy okazji tegorocznej wycieczki na Klimczok przyszło mi do głowy, by wejść nań każdym dostępnym szlakiem, więc ten sam szlak czerwony jest następny w kolejce!

Klimczok oferuje też wspaniałe widoki o wschodzie słońca. Po więcej zdjęć zapraszam na Instagram 🙂

Przeczytaj także:

Trzy Kopce Wiślańskie, zielony szlak

Trzy Kopce Wiślańskie – między zimą a wiosną

Trzy Kopce Wiślańskie były celem naszej zimowej wędrówki. Zimowej z nazwy, bo tak naprawdę luty 2019 jest bardzo niezdecydowany. My także – bo czy w taką pogodę chodzić w góry? Wybraliśmy jednak szlak z Brennej i pomaszerowaliśmy odwiedzić przytulisko Telesforówka. Czytaj dalej Trzy Kopce Wiślańskie – między zimą a wiosną

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

7 myśli w temacie “Klimczok zimą z Bystrej

Możliwość komentowania jest wyłączona.