Zamek w Mosznej – bajkowy czy diabelski?

O zamku w Mosznej znajdującym się w województwie opolskim piszą, że to budowla jak z bajki. Legendy głoszą z kolei, że jego właściciel miał układy z diabłem. Pewne jest, że to jeden z bardziej interesujących architektonicznie projektów. Czy piękny? Na pewno budzący ciekawość. I z czystej ciekawości – choć bywa pierwszym stopniem do piekła – pojechaliśmy minionego lata go zobaczyć na własne oczy. Sprawdźcie, czy (i dlaczego) warto odwiedzić to miejsce.

Zamek w Mosznej – historia

Zdobi go 99 wież i naliczymy w nim 365 pomieszczeń – tyle, ile dni liczy rok. To znak rozpoznawczy najbardziej znanego zamku, a właściwie pałacu, w Mosznej na Opolszczyźnie. Nieraz słyszałam zachwyty nad tą budowlą, a każdy podkreślał, jak duże wrażenie robią zdobienia, wieże, bajkowy charakter i teren parku otaczającego zamek. Nie mniejsze wrażenie robi jego historia, pełna też legend i tajemnic. Zacznijmy więc od niej…

Zamek i dzieje rodu Tiele-Wincklerów

Nazwa Moszna pochodzić ma od nazwy rodu Moschin, który przybył w te rejony w 1308 roku. Jednak historię zamku w Mosznej najczęściej wiąże się z dziejami rodu Tiele-Wincklerów, do których należał od 1866 roku. W latach świetności zamek był przez nich stale rozbudowywany i urozmaicany architektonicznie. W latach 1904, 1911 i 1912 na zamku przebywał z wizytą władca Niemiec, który oddawał się tu polowaniu. Z myślą o nim w latach 1911-1913 zostało dobudowane skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej zdobi 99 wież
Pałac w Mosznej, oranżeria
Oranżeria przy zamku

Jak każdy tego typu obiekt, zamek miał burzliwą historię, nie wyłączając pożarów czy stacjonowania wojsk radzieckich, kiedy to wiele przynależących tu dzieł opuściło mury na zawsze. Właściciele opuścili je także w 1945 roku, zanim wspomniane wojska wtargnęły do zamku. Budowla przez długi czas, do 2013 roku, była siedzibą ośrodka terapii nerwic. Rozległy park faktycznie może dawać wytchnienie i spokój, a otoczenie zamku ma w sobie coś wyjątkowego. To niedefiniowalne „coś” przyciąga mnóstwo ciekawskich, takich jak my, którzy na własne oczy chcą zobaczyć ten osobliwy projekt. My także chętnie spacerowaliśmy po parku, nie dotarliśmy jednak do cmentarza, na którym pochowani zostali Tiele-Wincklerowie.

Czytaj też:

Wszystkie twarze zamku w Mosznej

Czy zamek jest piękny? Pomieszanie stylów, ładniej wybrzmiewające jako eklektyzm, może utrudniać odpowiedź na to pytanie. Moim zdaniem słowo najlepiej opisujące zamek to: interesujący.

Zamek w Mosznej

Każde skrzydło zamku w Mosznej jest utrzymane w innym stylu

Czy zamek zachwyca? Raczej zaciekawia i skłania do zadawania sobie pytań o to, jak wyglądał „dawno, dawno temu” – jeżeli trzymać się konwencji baśni. Wyobraźnia podróżuje w czasie i stara się odnaleźć formy wystroju bardziej odpowiednie niż te, które nadano mu z biegiem lat. Warto pamiętać, że miejsce to nie posiada statusu muzeum.

Pałac w Mosznej

Obecnie to obiekt hotelowo-gastronomiczny – znajdują się tam hotel i restauracja. Część pomieszczeń zamku jest udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem. Można zwiedzić wnętrza takie jak m.in. „salon pod pawiem”, biblioteka i kaplica, a także dawny gabinet pana domu. Do wschodniego skrzydła przykleiła się niewielka oranżeria z fontanną i licznymi gatunkami roślin. Zamek gości wydarzenia kulturalno-muzyczne, a wiosną odbywa się tu przyciągające zwiedzających Święto Kwitnącej Azalii.

Moszna: zamek i jego duchy, legendy, zagadki

Jak wiadomo, białe damy, duchy i niewyjaśnione zagadki najbardziej działają na wyobraźnię. Pewna z legend mówi, że Franciszek Tiele-Winckler miał układy z diabłem (i podsycał plotki o nich!), dzięki czemu udało mu się w niedługim czasie rozbudować zamek do imponujących rozmiarów. Wierzono, że to właśnie ciemne moce kryją się za świetnie idącymi interesami rodu.

Inne historie opowiadają o odnalezionych tu pozostałościach po dawnym zakonie Templariuszy i sieci podziemnych korytarzy, a także o angielskiej guwernantce, która została pochowana w Mosznej, a jej duch nie pogodził się z tym faktem. Dla tych, którzy lubią takie historie i którym trzeba zastrzyku adrenaliny, organizatorzy przygotowali „Ekstremalne zwiedzanie” zamku z przewodnikiem w godzinach wieczornych. Dla spragnionych iście królewskich wrażeń, zamek oferuje noclegi w zabytkowych komnatach.

Zwiedzanie zamku w Mosznej

Czy warto zwiedzić zamek w Mosznej z przewodnikiem? Wstęp nie kosztuje wiele, a jest to świetna okazja, by posłuchać legend związanych z tym miejscem.

Ceny biletów i ważne informacje:

 • Zwiedzanie zamku z przewodnikiem: 17 zł, bilet normalny ( w 2021)
 • Wstęp na teren pałacowo-parkowy: 12 zł, bilet normalny (w 2021). W grudniu, styczniu i lutym – za darmo.
 • Godziny zwiedzania: zamek w Mosznej jest udostępniony do zwiedzania w godz. 9:00 – 17: 00
 • Adres: Moszna, ul. Zamkowa 1
 • Parking: znajduje się tuż przy zamku

Zobacz aktualne informacje o zwiedzaniu na stronie zamku: www.mosznazamek.pl


Przeczytaj także:

Kraków, Rynek nocą

Kraków kawiarnianym szlakiem

Lubię wracać do Krakowa, tak jak się wraca do zdjęć w rodzinnym albumie znanym kartka po kartce na pamięć. Chciałabym zabrać Was na spacer szlakiem nieprzypadkowych, kultowych krakowskich kawiarni. Na początek: Magia, Vis-a-Vis i Jama Michalika.Czytaj dalej Kraków kawiarnianym szlakiem

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

9 myśli w temacie “Zamek w Mosznej – bajkowy czy diabelski?

  1. Wiele osób polecało mi, żeby koniecznie wybrać się właśnie w czasie kwitnienia różaneczników 🙂 pięknie przyozdabiają wiosną także nasz pobliski Pałac w Pszczynie, więc wyobrażam sobie, jaki dają efekt w takim otoczeniu! 🙂

   Polubienie

 1. Okolice zamku są równie ciekawe jak i on sam. Najbardziej uderza wiek dębów na terenie posiadłości, oraz o prawie miesiąc późniejsze kwitnienie wiązu polnego (Ulmus minor) niż w okolicach aglomeracji górnośląskiej. Może Moszna znajduje się na klimatycznej (górskiej) wyspie ? 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Intrygujący obiekt! Łaskocze wyobraźnię i jest to jego mocną stroną. Ja postrzegam tę stylową mieszankę jako piękną.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.