Zamek w Mosznej – bajkowy czy diabelski?

O zamku w Mosznej piszą, że to budowla jak z bajki. Legendy głoszą z kolei, że jego właściciel miał układy z diabłem. Pewne jest, że to jeden z bardziej interesujących architektonicznie projektów. Czy piękny? Na pewno budzący ciekawość. I z czystej ciekawości – choć bywa pierwszym stopniem do piekła – pojechaliśmy minionego lata go odwiedzić.

Zamek w Mosznej – historia

Zdobi go 99 wież, a pomieszczeń jest tyle, ile dni liczy rok. To znak rozpoznawczy najbardziej znanego zamku, a właściwie pałacu, w Mosznej na Opolszczyźnie. Nazwa Moszna pochodzić ma od nazwy rodu Moschin, który przybył w te rejony w 1308 roku. Jednak historię pałacu najczęściej wiąże się z rodem Tiele-Wincklerów, do których należał od 1866 roku. W latach świetności był przez nich stale rozbudowywany i urozmaicany architektonicznie.

Przeczytaj także: Zamki i pałace w pobliżu Tarnowskich Gór

Zamek w Mosznej

Jak każdy tego typu obiekt miał burzliwą historię, nie wyłączając pożarów czy stacjonowania wojsk radzieckich, kiedy to wiele przynależących tu dzieł opuściło mury na zawsze. Właściciele opuścili je także w 1945 roku, zanim wspomniane wojska wtargnęły do zamku. Obiekt przez długi czas, do 2013 roku, był siedzibą ośrodka leczenia nerwic. Rozległy park faktycznie może dawać wytchnienie i spokój, a otoczenie zamku ma w sobie coś wyjątkowego. To niedefiniowalne „coś” przyciąga mnóstwo ciekawskich, takich jak my, którzy na własne oczy chcą zobaczyć ten osobliwy projekt.

Pałac w Mosznej, oranżeria

Zamek w Mosznej – zwiedzanie

Czy jest piękny? Pomieszanie stylów, ładniej wybrzmiewające jako eklektyzm, może utrudniać odpowiedź na to pytanie. Moim zdaniem słowo najlepiej opisujące zamek to: interesujący.

Zamek w Mosznej

Czy zachwyca? Raczej zaciekawia i skłania do zadawania sobie pytań o to, jak wyglądał „dawno, dawno temu” – jeżeli trzymać się konwencji baśni. Wyobraźnia podróżuje w czasie i stara się odnaleźć formy wystroju bardziej odpowiednie niż te, które nadano mu z biegiem lat. Warto pamiętać, że miejsce to nie posiada statusu muzeum.

Pałac w Mosznej

To obecnie obiekt hotelowo-gastronomiczny. Część zamku jest udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem, m.in. „salon pod pawiem”, biblioteka i kaplica, a także dawny gabinet pana domu. Do wschodniego skrzydła przykleiła się niewielka oranżeria z fontanną i licznymi gatunkami roślin. Zamek gości wydarzenia kulturalno-muzyczne, a wiosną odbywa się tu przyciągające zwiedzających Święto Kwitnącej Azalii.

Moszna – duchy, legendy, zagadki

Czy warto zwiedzić zamek w Mosznej? Bilety nie kosztują wiele (w 2020 roku – 12 zł), a jest okazja, by posłuchać legend związanych z tym miejscem. Jak wiadomo, białe damy, duchy i niewyjaśnione zagadki najbardziej działają na wyobraźnię. Pewna z legend mówi, że Franciszek Tiele-Winckler miał układy z diabłem (i podsycał plotki o nich!), dzięki czemu udało mu się w niedługim czasie rozbudować zamek do imponujących rozmiarów. Wierzono, że to właśnie ciemne moce kryją się za świetnie idącymi interesami rodu. Inne historie opowiadają o odnalezionych tu pozostałościach po dawnym zakonie Templariuszy i sieci podziemnych korytarzy, a także o duchu angielskiej guwernantki. Dla tych, którzy lubią takie historie i którym trzeba zastrzyku adrenaliny, organizatorzy przygotowali „Ekstremalne zwiedzanie” zamku w godzinach wieczornych.

Podoba Ci się? Dołącz do mnie na Facebooku i Instagramie:

Pozdrawiam!

Beata

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

9 myśli w temacie “Zamek w Mosznej – bajkowy czy diabelski?

    1. Wiele osób polecało mi, żeby koniecznie wybrać się właśnie w czasie kwitnienia różaneczników 🙂 pięknie przyozdabiają wiosną także nasz pobliski Pałac w Pszczynie, więc wyobrażam sobie, jaki dają efekt w takim otoczeniu! 🙂

      Polubienie

  1. Okolice zamku są równie ciekawe jak i on sam. Najbardziej uderza wiek dębów na terenie posiadłości, oraz o prawie miesiąc późniejsze kwitnienie wiązu polnego (Ulmus minor) niż w okolicach aglomeracji górnośląskiej. Może Moszna znajduje się na klimatycznej (górskiej) wyspie ? 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s