Beskid Mały – szlaki i szczyty, na które warto się wybrać

Wyjazd w góry: ma być niedaleko, dość spokojnie i na jeden dzień. Gdzie jechać? Jeśli planujesz taką wycieczkę, to warto rozważyć Beskid Mały. Polecam szlaki łatwo dostępne ze śląskiego: na Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójną (883 m n.p.m.), Magurkę (868 m n.p.m.), górę Żar (761 m n.p.m.) i Łysinę (779 m n.p.m.).

Odkrywamy szlaki Beskidu Małego

Beskid Mały to uroczy sąsiad Beskidu Śląskiego, który wędrujących jego szlakami nagrodzi widokami na inne pasma górskie. Ze szlaków i szczytów Beskidu Małego wypatrzymy przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Szlaki turystyczne są, moim zdaniem mniej oblegane niż w sąsiednich pasmach. Nazwa Beskid Mały może być jednak myląca, sugerując, że trasy są łatwe i niewymagające… To prawda, że nie osiągniemy tu zapierających dech w piersiach wysokości, najwyższy szczyt Beskidu Małego, Czupel, wznosi się na 930 m n.p.m. (lub 933 m n.p.m. – w zależności od źródła). Jednak nazwa Mały odnosi się do niewielkiej powierzchni pasma. Stąd też planując wędrówki w Beskidzie Małym, można spodziewać się pokonywania znaczących przewyższeń, a czasem nawet… walki z zadyszką – o czym przekonałam się w czasie kolejnych wędrówek.

Co warto wiedzieć na początek o Beskidzie Małym?

  • Przez pasmo przebiega Mały Szlak Beskidzki o długości 137 km, startujący z Bielska-Białej, a kończący bieg pod Luboniem Wielkim w Beskidzie Wyspowym. Mały Szlak Beskidzki znany jest też pod nazwą „Północny”.
  • Szlaki i szczyty Beskidu Małego skrywają mnóstwo ciekawych skalnych atrakcji (Ścieszków Groń, Łamana Skała), grot i jaskiń (jaskinia Lodowa i Grota Komonieckiego) oraz wodospady (Dusiołek znany też jako Dusica)

Leskowiec

Na ten niepozorny szczyt w Beskidzie Małym wybraliśmy się w listopadzie, gdy świat jeszcze nie słyszał o koronawirusie. Droga przez miejscowość Rzyki chyba bardziej utkwiła mi w pamięci niż sam szlak. Lubię takie swojskie miejsca bez śladu komercji, myślę, że dziś, gdy intuicyjnie szukamy odosobnienia, chyba nawet jeszcze bardziej. Auto zostawiliśmy pod kościołem św. Jakuba, droga wzdłuż rzeczki Wieprzówki zaprowadziła nas do miejsca, w którym zaczyna się czarny szlak. Nie jest on ani widokowy, ani przesadnie męczący. Idziemy przez las ok. 1,5 godziny, może krócej. Schronisko na Leskowcu mieści się na 890 m n.p.m. Widoki z samego Leskowca są całkiem przyjemne, a z kapliczki powyżej udało się nawet wypatrzyć z daleka tatrzańskie szczyty.

Leskowiec, Beskid Mały
Leskowiec to jeden z bardziej znanych szczytów Beskidu Małego
Leskowiec, Beskid Mały

Groń Jana Pawła II

Widoki z samego Leskowca są całkiem przyjemne, a z kapliczki powyżej (Groń Jana Pawła II) udało się nawet wypatrzyć z daleka tatrzańskie szczyty. Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał Leskowiec i jest to jeden z chętniej odwiedzanych szczytów Beskidu Małego.

Potrójna

Potrójna i tamtejsza chatka bardzo mnie ciekawiły. Co chwilę gdzieś na grupach górskich na Facebooku pojawiała się ta nazwa i z ciekawości wybraliśmy się tam początkiem marca. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że to będzie ostatnie wyjście przed zamknięciem lasów, gór i swojej własnej osoby w domu. Pewnie dlatego nie doceniłam widoków, ciszy, pustych ścieżek czy nawet zalegającego tu i ówdzie śniegu. Trasa na Potrójną jest długa, ale nie męczy. W samej chatce można było kupić kawę, herbatę czy drożdżówki. Koniecznie muszę odwiedzić to miejsce przy bardziej sprzyjającej aurze. Marzec to jednak mało wdzięczna pora. Żółty szlak, który wybraliśmy, prowadził z Targanic. Co ważne: był praktycznie pusty. Czas przejścia: ok. 2 godzin.

Szlak na Potrójną, Beskid Mały
Beskid Mały, Potrójna
Beskid Mały, Potrójna

https://mapa-turystyczna.pl/map/widget/route/h1l0p0/auko.html Trasa do: Chatka na Potrójnej | mapa-turystyczna.pl

Magurka Wilkowicka

Zielony szlak z Bielska-Straconki to również dobra opcja na szybką wycieczkę. Półtorej godziny dzieli nas od schroniska, w którym próbowaliśmy pysznej żebroczki.

Beskid Mały, Magurka
Beskid Mały, Magurka Wilkowicka

Można poprzestać na dotarciu w okolice schroniska albo z Magurki Wilkowickiej wybrać się do Międzybrodzia Bialskiego. Trasa powrotna daje jednak w kość. Pamiętam, że wracając, dziwiłam się, że w Beskidzie Małym są takie podejścia. Nie jest to więc opcja na pierwsze wyjście w góry po dłuższym czasie ani trasa spacerowa, natomiast sama wycieczka ze Straconki na Magurkę nie wymaga aż tyle wysiłku.

Międzybrodzie Bialskie
Międzybrodzie Bialskie

Góra Żar

Góra Żar (761 m n.p.m.) to jedno z tych miejsc, w które pewnie nie wybrałabym się w zwykły weekend przy murowanej pogodzie. Powody są dwa: piękne widoki i łatwa dostępność miejsca kolejką linową. Suma tychże przekłada się na liczbę turystów. Ale w 2020 roku mało co jest zwykłe. Słysząc od rana krople deszczu dobijające się do okien, pojechaliśmy na górę Żar, żeby w razie czego oszczędzić sobie długiego powrotu z odległych miejsc. Czerwony szlak, którym wędrujemy od Zapory w Porąbce, choć oszacowany na 1,40 minut, udało się przejść w minut 45. Super? Chyba nie… Nie było to aż tak łatwe podejście po tygodniach aktywności ograniczonej do spacerów i jazdy na rowerku stacjonarnym. Z góry Żar spoglądamy na Jezioro Międzybrodzkie w dole, szybowce w górze i niestety, wielu ludzi dookoła. Dużo spokojniej jest w drodze do Kiczery (dodatkowe 40 minut), skąd rozciąga się widok na zbiornik wodny Elektrowni Porąbka-Żar.

Beskid Mały - Góra  Żar
Góra Żar

Przeczytaj także:

Dołącz na Facebooku i Instagramie!

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

5 myśli w temacie “Beskid Mały – szlaki i szczyty, na które warto się wybrać

  1. Ciekawy wpis! Chciałam w tym roku po raz pierwszy wybrać się na Potrójną, niestety wirus póki co pokrzyżował te plany. Na Leskowcu za to jestem przynajmniej raz w roku  Zostawiam linka, gdybyś miała ochotę do mnie zajrzeć – Leskowiec i Groń Jana Pawła II Pozdrawiam ciepło! 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.