Hala Krupowa

Hala Krupowa – najpiękniejsza w Beskidzie Żywieckim?

Gdy niebieskim szlakiem dotarliśmy do przełęczy przy Hali Krupowej, usłyszałam: „Patrz, patrz!”. Odwróciłam głowę, a po lewej stronie rozciągał się najpiękniejszy widok na Tatry, jaki kiedykolwiek widziałam w Beskidach.

Hala Krupowa – szlak z Suchej Góry

Kto zakocha się w Tatrach, szuka ich widoku wszędzie. Żeby podziwiać tatrzańską panoramę z Beskidu Żywieckiego, nie trzeba lornetki ani teleobiektywu. Zachęceni widokami i niemal pustymi szlakami w drodze na piękną Halę Redyklaną, postanowiliśmy kontynuować beskidzką przygodę na Hali Krupowej.

Jako propagatorka wstawania wystarczająco wcześnie, by nie wracać po ciemku (ale nadal na tyle późno, by nie załapać się na wschód słońca), wybrałam niebieski szlak z OSP Sucha Góra. Według Map Turystycznych można nim dotrzeć w okolice schroniska w 1,35 godz. Inne szlaki na Halę Krupową prowadzą z Zawoi czy Juszczyna (odpowiednio 4 i 4,35 godz.), więc dla mnie wybór był łatwy. Trasę z Suchej Góry udało się pokonać ze sporym zapasem czasu. Nie jest to trasa widokowa, cały czas podchodzimy kamienistym szlakiem bez żadnych wypłaszczeń, a podejścia nie nazwałabym łatwym. Docieramy do Hali Kucałowej, tak naprawdę to schronisko znajduje się również na tej hali, ale oficjalna nazwa to „Schronisko na Hali Krupowej”. Zanim na horyzoncie wyłonią się Tatry, wita nas eksplozja kolorów.

Hala Krupowa, niebieski szlak
Hala Krupowa, widok na Tatry

Niebieskim szlakiem docieramy do Hali Kucałowej, skąd rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na Tatry. Niech jednak nie zmyli Was to zdjęcie, nie przywitała nas pustkami.

Z Hali Krupowej na Policę

Widok spod schroniska na Hali Krupowej był taki, że w zasadzie można by z czystym sumieniem poprzestać na dotarciu i pozostaniu tamże. Przy schronisku jest wystarczająco dużo miejsca, aby odpoczywać na zewnętrz, są ławki, miejsce do grillowania, no i taras z widokiem na tatrzańskie szczyty. Byliśmy jednak ciekawi czerwonego szlaku na Policę, którym w ok. 40 minut można dotrzeć na szczyt. Najpierw jednak kilka chwil spędzamy na Złotej Grapie (1247 m n.p.m.).

Złota Grapa to szczyt przez który prowadzi czerwony szlak na Policę z Kucałowej Przełęczy. Wierzchołek porastają trawy i wygląda na to, że latem to prawdziwy borówkowy raj.

Także tu można by spędzić (ja mogłabym) kilka godzin, jednak w ramach poprawy formy po akcji #zostańwdomu postanowiliśmy zostać zdobywcami nie tylko hal, a szlak na Policę nie należał do takich, które byłyby w stanie wyrządzić krzywdę zasiedziałemu turyście. Jedynym utrudnieniem były wiatrołomy i gałęzie na wąskiej ścieżce.

Polica oferuje fantastyczny widok na Tatry i Babią Górę. Beskid Żywiecki chyba staje się moim ulubionym. Ten wyjazd był prawdziwą rekompensatą za brak widoków na Rysiance i odwołany wyjazd w Tatry w marcu. Ale wraz z tatrzańskimi panoramami powoli wyłaniają się widoki na przyszłość…

Chcesz odkryć beskidY? Przeczytaj także:

Pozdrawiam!

Beata

Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

2 myśli w temacie “Hala Krupowa – najpiękniejsza w Beskidzie Żywieckim?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s