Hala Krupowa

Hala Krupowa – najpiękniejsze widoki w Beskidzie Żywieckim?

Gdy niebieskim szlakiem dotarliśmy do przełęczy przy Hali Krupowej, usłyszałam: „Patrz, patrz!”. Odwróciłam głowę, a po lewej stronie rozciągał się najpiękniejszy widok na Tatry, jaki kiedykolwiek widziałam w Beskidach.

Hala Krupowa – szlak z Suchej Góry

Kto zakocha się w Tatrach, szuka ich widoku wszędzie. Żeby podziwiać tatrzańską panoramę z Beskidu Żywieckiego, nie trzeba lornetki ani teleobiektywu. Zachęceni widokami i niemal pustymi szlakami w drodze na piękną Halę Redyklaną, postanowiliśmy kontynuować beskidzką przygodę i odwiedzić nowe miejsce, jakim była dla nas Hala Krupowa. Na Halę Krupową prowadzą szlaki:

  • żółty z Juszczyna Górnego (ok. 1,55 min)
  • zielony z Sidziny (2,10 min)
  • niebieski z Suchej Góry (1,35 min)

Okolice Sidziny były nam zupełnie nie po drodze z Katowic, a jajako propagatorka wstawania wystarczająco wcześnie, by nie wracać po ciemku (ale nadal na tyle późno, by nie załapać się na wschód słońca), wybrałam niebieski szlak od strony Suchej Góry, który zaczyna się hen wcześniej w Skawicy. Parking znajduje się przy OSP Sucha Góra, tam też zostawiamy samochód.  Trasę z Suchej Góry udało się pokonać ze sporym zapasem czasu. Przy pokonywaniu trasy nie towarzyszą nam żadne specjalnie interesujące widoki. cały czas podchodzimy kamienistym szlakiem bez żadnych wypłaszczeń, a podejścia nie nazwałabym łatwym.

Hala Krupowa, niebieski szlak
Hala Krupowa, widok na Tatry
Co za widoki!

Schronisko PTTK na Hali Krupowej

Najpierw Wita nas Kucałowa Przełęcz (1148 m n.p.m.), gdzie znajduje się rozwidlenie szlaków turystycznych. Następnie docieramy do Hali Kucałowej, skąd rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na Tatry. Niech jednak nie zmyli Was to zdjęcie. Hala Kucałowa nie przywitała nas pustkami. Tak naprawdę to pobliskie schronisko PTTK znajduje się również na tej hali, ale oficjalna nazwa to „Schronisko PTTK na Hali Krupowej” i tego się trzymajmy. To drewniany budynek, mogący ugościć 38 turystów, według informacji na stronie jest tu także dyżurka GOPR. Przy schronisku jest wystarczająco dużo miejsca, aby odpoczywać na zewnętrz. Są ławki, miejsce do grillowania, no i taras z widokiem na tatrzańskie szczyty. Schronisko na Hali Krupowej to niewątpliwie jeden z bardziej malowniczo położonych budynków PTTK. Panorama Tatr spod schroniska na Hali Krupowej naprawdę robi wrażenie. W zasadzie można by z czystym sumieniem poprzestać na dotarciu i pozostaniu tamże.

Z Hali Krupowej na Policę

Byliśmy bardzo ciekawi czerwonego szlaku na Policę, którym w ok. 40 minut można dotrzeć na szczyt tej góry. Do wycieczki na Halę Krupową kolejnym razem wprowadziłabym drobną poprawkę: zmobilizowałabym siły, żeby przed udaniem się na Policę najpierw czerwonym szlakiem w przeciwną stronę dotrzeć do Okrąglicy (1239 m n.p.m.). Znajduje się tam drewniana, przeciekawa Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów. Tym razem ruszyliśmy w stronę Policy przez Złotą Grapę (1247 m n.p.m.). Złota Grapa to szczyt przez który prowadzi czerwony szlak na Policę z Przełęczy Kucałowej. Wierzchołek porastają trawy i wygląda na to, że latem polana zamienia się w prawdziwy borówkowy raj. Także tu można by spędzić (ja mogłabym) kilka godzin, jednak w ramach poprawy formy po akcji #zostańwdomu postanowiliśmy zostać zdobywcami nie tylko hal, a szlak na Policę nie należał do takich, które byłyby w stanie wyrządzić krzywdę zasiedziałemu turyście. Jedynym utrudnieniem były wiatrołomy i gałęzie na wąskiej ścieżce.

Polica

Polica to szczyt w Paśmie (nie inaczej) Policy, który z kolei leży w paśmie nieodległej Babiej Góry. Ze szczytem tym jest związana historia katastrofy samolotu pasażerskiego PLL LOT z 2 kwietnia 1969 r., w której zginęli wszyscy pasażerowie – w tym także znany dobrze studentom filologii polskiej językoznawca Zenon Klemensiewicz.

Historia katastrofy stała się kanwą debiutanckiej powieści „W Cieniu Babiej Góry” Iwony Małysy, której lekturę mam także w planie, żeby lepiej poznać okoliczności i zagadki jej towarzyszące. Ze szczytu Policy doskonale widać szczyty Tatr. Zamierzam wrócić w to miejsce i kolejnym razem sprawdzić, co oferuje żółty szlak od strony Juszczyna.

Polica, widok na Tatry

Chcesz odkryć Beskidy? Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

2 myśli w temacie “Hala Krupowa – najpiękniejsze widoki w Beskidzie Żywieckim?

Możliwość komentowania jest wyłączona.