Pojezierze Palowickie, Jesionka

Pojezierze Palowickie – pomysł na spacer na Śląsku

Pojezierze Palowickie to jedno z bardziej urokliwych miejsc na Śląsku i kolejne, które pozwala spojrzeć na Śląsk „zielonym okiem”. Ta mniej znana okolica skrywa wiele ścieżek i tras rowerowych. Jest też ostoją wielu gatunków przyrody i wspaniałym plenerem fotograficznym.

Pojezierze Palowickie

Ostatnio zaczęliśmy uważniej przeszukiwać nasze małe ojczyzny i muszę przyznać, że efekty odkrywania są bardzo owocne. W poszukiwaniu ciekawych miejsc na spacer na Śląsku udało mi się nareszcie odwiedzić mniej znane, ale bardzo urokliwe Pojezierze Palowickie. Tak, tak, Śląsk ma piękne pojezierze, i to przez duże P! Znajduje się ono w pobliżu Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, niedaleko Żor w gminie i mieście Czerwionka-Leszczyny w powiecie rybnickim.Pojezierze zawdzięcza nazwę miejscowości Palowice, którą także chętnie odwiedzę kolejnym razem ze względu na mijaną w drodze stadninę koni i zabytkowy XVII-wieczny drewniany kościółek. Wielu rowerzystów wybiera się na Pojezierze Palowickie w poszukiwaniu słynnej „chatki Shreka”.

Stawy na Pojezierzu Palowickim

Kilka ze stawów, które prawdopodobnie miniecie, spacerując:

1. Łanuch – jeden z większych stawów i prawdziwa ptasia metropolia. Możemy obserwować tu rodziny kaczek krzyżówek, łyski, łabędzie czy pliszki.


Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie
Pojezierze Palowickie

2. Jesionka – najspokojniejszy i rzadziej odwiedzany. To jeden z większych stawów na pojezierzu. Znajduje się przy ulicy Publicznej, gdzie można też zostawić samochód.


Pojezierze Palowickie, Jesionka
Pojezierze Palowickie, Jesionka

3. Stawy Łańcuchowe – mijamy je bokiem, słuchając ptasich koncertów. Spotkać tu można wielu biegaczy i rowerzystów.Ścieżki i trasy rowerowe na Pojezierzu Palowickim

Stawy Palowickie co prawda nie są dziełem natury, ale stały się jej prawdziwym domem i schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie ptaków. Największą zaletą pojezierza jest moim zdaniem brak komercyjnej infrastruktury.

To jedno z tych miejsc, w których najlepiej łapie się oddech, spacerując albo odpoczywając na kocu z własnym prowiantem i termosem. Tym, czego tu z kolei nie brakuje, są liczne leśne trasy rowerowo-spacerowe.


Pojezierze Palowickie, trasy rowerowe
Pojezierze Palowickie, trasy rowerowe

Przebiegają tędy trasy rowerowe:

  • Trasa nr 2 żółta: Katowice – Rybnik Racibórz – Krnov (Czechy)
  • Trasa nr 10 zielona: Rybnik – Szczejkowice – Żory
  • Trasa nr 2911 niebieska: Ornontowice – Dębieńsko – Bełk – Palowice – Woszczyce
  • Trasa nr 301 czarna: Leszczyny – Przegędza – Szczejkowice – Żory
  • Trasa nr 305 czerwona: Orzesze – Zazdrość – Palowice – Żory
  • Trasa zielona: Książenice – Stanowice – Szczejkowice

Huta Waleska – Ślad techniki pośrodku lasu

W XIX wieku, do 1855 roku, funkcjonowała tu huta Waleska, której właścicielem był Franciszek Winckler. Gichtę huty, czyli wieżę wyciągową, można łatwym sposobem odszukać w pobliskim lesie w pobliżu Stawu Łanuch. Ceglany budynek wznosi się na wysokość 15 metrów, porasta go bluszcz, co dodaje temu miejscu tajemniczości. W pobliżu jest kilka miejsc odpoczynku, są ławki, przebiegają tędy też trasy rowerowe.


Huta Waleska
Pojezierze Palowickie, gichta

Huta Waleska powstała w 1830 r., a nazwa upamiętnia córkę właściciela o imieniu Waleska. Gichta znajdująca się w lesie w pobliżu Palowic to pozostałość po hutniczej historii regionu.Pojezierze Palowickie – jak dojechać?

Z Katowic dojazd samochodem trasą 81. Z głównej drogi na Żory skręcamy w ulicę Publiczną (Jesionka), gdzie można zostawić samochód.

Przeczytaj także:


Wpadnij do mnie na:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

2 myśli w temacie “Pojezierze Palowickie – pomysł na spacer na Śląsku

Możliwość komentowania jest wyłączona.