Luhacovice, Jurkowicz

Ciekawe miejsca w Czechach: Luhacovice

Luhacovice to największe uzdrowisko na Morawach i jedna z piękniejszych miejscowości sanatoryjnych, jakie miałam okazję odwiedzić. Co warto zobaczyć w Luhacovicach?

Czeskie Luhacovice odwiedziliśmy w trakcie wycieczki rowerowej przez Morawy, która miała nas zaprowadzić do Austrii. Ostatecznie czeskie miasteczko oraz – nie ukrywam: zmęczenie po zmaganiach z górskimi podjazdami – zatrzymały nas na dłużej. Jeżeli interesują Was ciekawe miejsca w Czechach blisko granicy, to Luhacovice będą świetnym pomysłem zarówno na aktywny, jak i spokojny, rodzinny wypoczynek.

Uzdrowiska w Czechach

Nasi południowi sąsiedzi mogą się poszczycić wieloma miejscami, które wpływają kojąco na ciało i umysł. Najbardziej znane uzdrowiska w Czechach to Karlowe Wary, Cieplice (Teplice) czy Lednice, gdzie można się relaksować, korzystając z leczniczej właściwości wód mineralnych. Podczas gdy wyżej wymienione ośrodki uzdrowiskowe są położone dość daleko od granicy polsko-czeskiej, morawskie Luhacovice są oddalone od Katowic o ok. 200 km. To sprawia, że są atrakcyjnym miejscem nawet na weekendowy wyjazd. Zresztą sam kraj zlinski (kraj to odpowiednik naszego województwa) jest niesamowicie malowniczy, zobaczcie sami:

View this post on Instagram

#czechy #rowerem 🚴

A post shared by 💙 𝑩𝒆𝒂𝒕𝒂 (@urodapodrozy) on

Uzdrowisko Luhacovice

Luhacovice leżą w kraju południowomorawskim w pobliżu miejscowości Zlin i niedaleko granicy czesko-słowackiej. Miasteczko ma ponad 300-letnią tradycję jako miejscowość uzdrowiskowa i do dziś przyciąga osoby poszukujące odpoczynku i wytchnienia.

Luhacovice to największe uzdrowisko na Morawach i jedno z najpiękniejszych dzięki unikatowej architekturze i górskiemu otoczeniu pasma Białych Karpat. Co godzinę z podziemi wydobywa się tu 15 000 litrów wód bogatych w dobroczynne minerały, a temperatura wody wynosi 10-12 stopni Celsjusza. Choć z powodu silnego zmineralizowania kosztowanie wód w pijalniach niejednokrotnie przypomina odbieranie nagrody Orderu Uśmiechu (gdzie warunkiem był uśmiech po wypiciu szklanki soku z cytryny), działają one cudownie na zmęczony czy odwodniony organizm. Przekonaliśmy się o tym w czerwcowe dni, gdy temperatury na południu Moraw stały się prawdziwie tropikalne, a wypicie kubka orzeźwiającej wody o „specyficznym” (eufemizm) zapachu naprawdę postawiło nas na nogi.

Wód mineralnych używa się do inhalacji, masaży, kąpieli czy zabiegów hydroterapii w licznych łaźniach i są one pomocne w leczeniu wielu schorzeń. Ujęć wód jest 9, a najbardziej znane to: Vincentka, Viola, Marie, Dr. Szczęsnego oraz Ottovka (szczególnie polecam spróbować tej ostatniej, jest raczej neutralna w smaku).

Luhacovice – co zobaczyć?

Luhacovice to jedno z tych miejsc, w których moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Miasteczko chętnie odwiedzają zarówno seniorzy, jak i rodziny czy grupy znajomych. Chcesz spokojnie pospacerować od źródła do źródła i  odpocząć w parku zdrojowym? Nie zawiedziesz się. Interesuje Cię architektura i zwiedzanie? Nie zabraknie Ci willi i ciekawych miejsc do odkrywania w okolicy. Wolisz aktywny wypoczynek lub plażowanie? Pobliski zbiornik Luhacovice i trasy rowerowo-biegowe nie pozwolą Ci się nudzić. Ja najbardziej w Luhacovicach doceniłam to, że w restauracjach i knajpkach można spróbować lokalnych produktów, kupić opłatki (u nas znane jako oblaty) czy wyroby regionalne. Co warto zwiedzić w Luhacovicach?

Park zdrojowy – Lazenske Nemesti

Park zdrojowy w Luhacovicach został zrewitalizowany w 2014 roku. Wytchnienie znajdziemy w rosarium, a miłośnicy przyrody na pewno zwrócą uwagę na kwitnące drzewa, rododendrony i magnolie. Tu także znajdują się źródła, gdzie można spróbować leczniczych wód – kubeczek można napełnić za darmo. Otoczenie parku to przepiękne ogrody, wille w stylu secesyjnym i przyjemnie szemrzące fontanny.

Szlak architektury Duszana Jurkowicza

Słowacki architekt tchnął secesyjnego ducha w budynki zdrojowe. Punktem numer jeden na liście jest czterogwiazdkowy hotel Jurkovicuv Dum. To przebudowany według projektu Jurkowicza budynek z XVIII wieku i najpiękniejszy budynek sanatoryjny w parku zdrojowym. Zdecydowanie punkt numer 1 na liście miejsc do zobaczenia.

Na pewno zwrócicie też uwagę na hotel Jestrabi z 1903, w którym obecnie znajduje się luksusowy hotel spa. Niedaleko parku zdrojowego są stare Słoneczne Łaźnie – dziś już trochę zapomniane i zarastające zielenią, ale ciągle jeszcze mające w sobie tego tajemniczego ducha epoki.

Luhacovice, Jurkowicz

Luhacovice – mapa ciekawych miejsc

Zbiornik Luhacovice

Do Zbiornika Luhacovice można dotrzeć z centrum miasteczka trasą rowerową lub spacerem. Gdzieniegdzie jeszcze widać zabytki epoki słusznie minionej w postaci betonowych płyt, ale i tak to miejsce zasługuje na uwagę z jednej przyczyny: jest tu niesamowicie spokojnie! Świetne miejsce dla osób, które chcą poplażować, popływać czy spędzić czas aktywnie, biegając.

Czechy, uzdrowisko Luhacovice
Czechy, uzdrowisko Luhacovice

Dołącz do mnie na:

Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

2 myśli w temacie “Ciekawe miejsca w Czechach: Luhacovice

Możliwość komentowania jest wyłączona.