Klasztor wart grzechu? Rudy Raciborskie rowerem

Co ciekawego skrywają okolice Raciborza? Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich.

A może rowerem do Rud Raciborskich?

Śląsk ciągle zaskakuje mnie kolejnymi miejscami do odkrywania. Jednym z nich są właśnie okolice Rud pośród przepięknych lasów pełnych ścieżek rowerowych. Rudy Raciborskie leżą ok. 50 km od Katowic. Był rok 2019. Najbardziej upalne lato, jakie pamiętam. 37 stopni i 113 km do przejechania. Dodam, że wybrałam się tam moim najbardziej sprawdzonym środkiem transportu: rowerem. Trasa z Katowic do Chudowa (pomimo podjazdów) była jeszcze przyjemną przejażdżką. Po krótkiej przerwie przy zamku w Chudowie dalsza jazda przez Knurów i okolice stała się jednak walką z możliwościami organizmu.

Doprowadzenie do objawów odwodnienia i wyczerpania to prawdziwy grzech cyklisty. Czy było warto? Same Rudy zdecydowanie polecam odwiedzić. Natomiast osłabienie, jakie czułam tamtego dnia, przekonało mnie, by takie eskapady planować na chłodniejsze dni. Trzymam się tej zasady konsekwentnie do dziś, a do Rud wróciłam jeszcze jesienią, na spokojny spacer. Wspomniane mijane po drodze okolice Chudowa, Bujakowa czy rudzkie lasy są bardzo malownicze, jednak sporą część dystansu trzeba pokonać drogą asfaltową.


Klasztor w Rudach Raciborskich

Początki klasztoru sięgają XIII w., gdy pojawili się tam pierwsi zakonnicy, którzy zajmowali się m.in. rolnictwem, rybołówstwem i bartnictwem. W XVIII w. średniowieczna budowla zyskała barokowe zdobienia, a pod koniec lat 90. zespół klasztorny przeszedł renowację.

Od 1998 trwają dalsze stopniowe prace renowatorskie. Na terenie kompleksu mieszczą się m.in. kościół pw. Matki Boskiej Pokornej wraz z 3 kaplicami oraz dziedziniec wewnętrzny i benedyktyński wirydarz. Sam budynek jest malowniczo położony nad stawem, a otacza go rozległy park.

Park w Rudach Raciborskich
Park w Rudach Raciborskch w kolorach jesieni

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

Rudy Raciborskie otacza Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich z 20 pomnikami przyrody (jego powierzchnia to 443,5 km kw.). Jego częścią jest Przypałacowe Założenie Ogrodowe, pełne ścieżek spacerowych i przyjemnych cienistych zakątków. Przez park przepływa rzeka Ruda, a jego naturalne otoczenie sprawia, że okolice klasztoru są miejscem, w którym faktycznie można odetchnąć od miejskiego zgiełku i pośpiechu.


Rudy Raciborskie, Park

Rudzki park jest szczególnie piękny w kolorach jesieni i polecam Wam wybrać się do Rud właśnie wtedy!


Na terenie kompleksu parkowego znajdują się:

  • Restauracja Cysterska,
  • Plac zabaw,
  • Kawiarnia Bistro Cafe i punkt informacyjny.
  • Parking.

Pałac w Rudach Raciborskich

Dziedziniec skrywa zacienione zakątki, znajduje się tam również ogródek kawiarniany Restauracji Cysterskiej.


Rudy Raciborskie – atrakcje w pobliżu

Źródła:

http://rudy-opactwo.pl/

Przeczytaj także:

Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

5 myśli w temacie “Klasztor wart grzechu? Rudy Raciborskie rowerem

  1. Gratuluję dotarcia do Rud! To tutaj, 1 grudnia 1772 roku, został zabity ostatni niedźwiedź w lasach na Górnym Śląsku. Możesz poszukać tego miejsca – jest przy nim pamiątkowy kamień, jakich wiele można napotkać np. podczas wypraw rowerowych po okolicy. Polecam i pozdrawiam!

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.