Rezerwat Łężczok – ptasie królestwo na Śląsku

W poszukiwaniu ciekawych miejsc na Śląsku odwiedziłam Rezerwat Przyrody Łężczok. To prawdziwe ptasie królestwo, które docenią miłośnicy natury, fotografii, ale też spokojnych spacerów.

Rezerwat Przyrody Łężczok – trochę historii

Żeby zrozumieć fenomen rezerwatu Łężczok, trzeba odbyć podróż w czasie do okresu, gdy 2,5 mln lat temu praOdra niosła w te rejony wodę z roztopionych lodowców. Między płaskowyże Głubczycki i Rybnicki naniosła minerałów, które utworzyły nieprzepuszczalną dla wody warstwę składającą się z tzw. madów. Później Odra przez cały czas kształtowała te tereny, raz po raz zalewając je, co być może przyczyniło się także do przetrwania po dziś dzień lasu o charakterze puszczy. Rejony Łężczoka nie dały się zagospodarować rolniczo, więc ludzie znaleźli dla nich inne przeznaczenie – okazały się idealne do hodowli ryb. Początki rybołówstwa mają sięgać XIII wieku, lecz nie jest do końca pewne, czy pomysłodawcami utworzenia stawów hodowlanych byli cystersi z niedalekiego opactwa.

Przeczytaj także:

O wkład w utworzenie tego unikatowego miejsca podejrzewa się także działalność bobrów. Pewne jest, że to ludzie nadali temu miejscu ostateczny kształt, budując groble, kanały i stawy, którymi dziś się zachwycamy w trakcie spacerów. Rezerwat oficjalnie powstał w 1957 r., a nowe dzieje (2012 r.) przyniosły budowę platformy widokowej do obserwacji ptaków (jest dostosowana także dla potrzeb osób niepełnosprawnych). Czy tylko mnie to miejsce przypomina jakąś odległą rajską wyspę?


Rezerwat Przyrody Łężczok, wlatforma widokowa
Platforma widokowa w rezerwacie Łężczok
Rezerwat Przyrody Łężczok
Łężczok – spacerem przez groblę

Rezerwat Łężczok – ptasie królestwo

Gdy wybrałam się do rezerwatu Łężczok, nie zrobiłam zbyt solidnego rozeznania. Spakowałam karimatę, środek na komary, herbatę i nastawiłam się na długie wędrowanie. Przypuszczałam, że są tam liczne trasy spacerowe i rowerowe, nie wiedziałam jednak, że tylko część rezerwatu jest dostępna dla spacerujących. W pół kroku zatrzymała mnie tabliczka „Zakaz wstępu, ostoja ptaków”.

Rezerwat Łężczok
Rezerwat Łężczok, gęsi
Gęsi i niespodziewany bohater pierwszego planu

A tych jest tu niezliczona ilość! I uwierzcie, że nawet prowadząc obserwacje z jednego tylko miejsca, nie będziecie się nudzić. Nic dziwnego, że tego dnia spotkałam niejedną osobę z lornetką czy aparatem fotograficznym. Łężczok to idealne miejsce, żeby podpatrzeć łabędzie rodziny, posłuchać, o czym szumią szuwary i zachwycić się niespotykanym wręcz „zagęsieniem” stawów. Dla wielu gatunków ptaków Łężczok jest domem. Inne są tu tylko przelotem i zatrzymują się na swoiste międzylądowanie podczas swoich podniebnych przeprowadzek.

Łabędzie, Rezerwat Łężczok
Łabędzie… gęsiego

Rezerwat Łężczok, łabędzie

W rezerwacie Łężczok ludzie są rzeczywiście tylko gośćmi.


W rezerwacie trafimy na łabędzie, kaczki krzyżówki, żurawie, są tu łyski, gęsi, ale też rzadkie gatunki, jak kaczki hełmiatki. W sumie żyje tu około 200 gatunków ptaków!

Rezerwat Łężczok – ciekawostki

  • Łężczok jest jednym z największych rezerwatów na Śląsku – ma ponad 470 ha powierzchni. Około 245 ha zajmują same akweny.
  • Połowa powierzchni wszystkich rezerwatów na Śląsku to obszar zajmowany właśnie przez ten rezerwat.
  • Łężczok leży na Szlaku Husarii Polskiej. Ponoć Jan III Sobieski zatrzymał się tu w czasie wyprawy pod Wiedeń i zasadził w rezerwacie kilka dębów.
  • Las ma charakter puszczy, a niektóre drzewa w rezerwacie są bardzo sędziwe i liczą sobie 4 stulecia.

Źródła: Rudy Raciborskie, Łężczok, broszura

Rezerwat Przyrody Łężczok – jak dojechać?

Rezerwat Łężczok leży w powiecie raciborskim pomiędzy miejscowościami Racibórz, Nędza, Zawada Książęca i Babice. Aby dojechać do rezerwatu, kierujemy się przez malownicze okolice w stronę miejscowości Babice. Na miejscu jest duży parking, są też wiaty oraz mapa rezerwatu z oznaczeniem ścieżek i miejsc niedostępnych dla spacerujących.

Przeczytaj także:

Park Gródek, Jaworzno

Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Popularne Koparki i Park Gródek w Jaworznie to miejsca, które zaskakują i przyciągają niezwykłymi widokami. Dawny kamieniołom w Jaworznie zyskał drugie życie i nieoficjalną nazwę: jaworznicka Chorwacja!Czytaj dalej Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Dołącz na Facebooku i Instagramie!

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

4 myśli w temacie “Rezerwat Łężczok – ptasie królestwo na Śląsku

  1. Jak zwykle super wpis. Zachecasz do wycieczek. Az wstyd sie przyznac, ze jako slazaczka nigdy tam nie bylam. Dziekuje za oswiecenie i pozdrawaim. 😉

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.