W poszukiwaniu ciekawych miejsc na Śląsku odwiedziłam Rezerwat Przyrody Łężczok. To prawdziwe ptasie królestwo, które docenią miłośnicy natury, fotografii, ale też spokojnych spacerów.
Rezerwat Przyrody Łężczok – trochę historii
Żeby zrozumieć fenomen rezerwatu Łężczok, trzeba odbyć podróż w czasie do okresu, gdy 2,5 mln lat temu praOdra niosła w te rejony wodę z roztopionych lodowców. Między płaskowyże Głubczycki i Rybnicki naniosła minerałów, które utworzyły nieprzepuszczalną dla wody warstwę składającą się z tzw. madów. Później Odra przez cały czas kształtowała te tereny, raz po raz zalewając je, co być może przyczyniło się także do przetrwania po dziś dzień lasu o charakterze puszczy. Rejony Łężczoka nie dały się zagospodarować rolniczo, więc ludzie znaleźli dla nich inne przeznaczenie – okazały się idealne do hodowli ryb. Początki rybołówstwa mają sięgać XIII wieku, lecz nie jest do końca pewne, czy pomysłodawcami utworzenia stawów hodowlanych byli cystersi z niedalekiego opactwa.
Przeczytaj także:

Klasztor wart grzechu? Rudy Raciborskie rowerem
Pomysł na weekend: Rudy Raciborskie i Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy. Piękne miejsce na Śląsku, które warto znać!Czytaj dalej Klasztor wart grzechu? Rudy Raciborskie rowerem
O wkład w utworzenie tego unikatowego miejsca podejrzewa się także działalność bobrów. Pewne jest, że to ludzie nadali temu miejscu ostateczny kształt, budując groble, kanały i stawy, którymi dziś się zachwycamy w trakcie spacerów. Rezerwat oficjalnie powstał w 1957 r., a nowe dzieje (2012 r.) przyniosły budowę platformy widokowej do obserwacji ptaków (jest dostosowana także dla potrzeb osób niepełnosprawnych). Czy tylko mnie to miejsce przypomina jakąś odległą rajską wyspę?


Rezerwat Łężczok – ptasie królestwo
Gdy wybrałam się do rezerwatu Łężczok, nie zrobiłam zbyt solidnego rozeznania. Spakowałam karimatę, środek na komary, herbatę i nastawiłam się na długie wędrowanie. Przypuszczałam, że są tam liczne trasy spacerowe i rowerowe, nie wiedziałam jednak, że tylko część rezerwatu jest dostępna dla spacerujących. W pół kroku zatrzymała mnie tabliczka „Zakaz wstępu, ostoja ptaków”.


A tych jest tu niezliczona ilość! I uwierzcie, że nawet prowadząc obserwacje z jednego tylko miejsca, nie będziecie się nudzić. Nic dziwnego, że tego dnia spotkałam niejedną osobę z lornetką czy aparatem fotograficznym. Łężczok to idealne miejsce, żeby podpatrzeć łabędzie rodziny, posłuchać, o czym szumią szuwary i zachwycić się niespotykanym wręcz „zagęsieniem” stawów. Dla wielu gatunków ptaków Łężczok jest domem. Inne są tu tylko przelotem i zatrzymują się na swoiste międzylądowanie podczas swoich podniebnych przeprowadzek.


W rezerwacie Łężczok ludzie są rzeczywiście tylko gośćmi.
W rezerwacie trafimy na łabędzie, kaczki krzyżówki, żurawie, są tu łyski, gęsi, ale też rzadkie gatunki, jak kaczki hełmiatki. W sumie żyje tu około 200 gatunków ptaków!
Rezerwat Łężczok – ciekawostki
- Łężczok jest jednym z największych rezerwatów na Śląsku – ma ponad 470 ha powierzchni. Około 245 ha zajmują same akweny.
- Połowa powierzchni wszystkich rezerwatów na Śląsku to obszar zajmowany właśnie przez ten rezerwat.
- Łężczok leży na Szlaku Husarii Polskiej. Ponoć Jan III Sobieski zatrzymał się tu w czasie wyprawy pod Wiedeń i zasadził w rezerwacie kilka dębów.
- Las ma charakter puszczy, a niektóre drzewa w rezerwacie są bardzo sędziwe i liczą sobie 4 stulecia.
Źródła: Rudy Raciborskie, Łężczok, broszura
Rezerwat Przyrody Łężczok – jak dojechać?
Rezerwat Łężczok leży w powiecie raciborskim pomiędzy miejscowościami Racibórz, Nędza, Zawada Książęca i Babice. Aby dojechać do rezerwatu, kierujemy się przez malownicze okolice w stronę miejscowości Babice. Na miejscu jest duży parking, są też wiaty oraz mapa rezerwatu z oznaczeniem ścieżek i miejsc niedostępnych dla spacerujących.
Przeczytaj także:

Pojezierze Palowickie – pomysł na spacer na Śląsku
Pomysł na spacer na Śląsku: Pojezierze Palowickie pełne tras rowerowych i ścieżek.Czytaj dalej Pojezierze Palowickie – pomysł na spacer na Śląsku

Jaworzno – drugie życie kamieniołomu
Popularne Koparki i Park Gródek w Jaworznie to miejsca, które zaskakują i przyciągają niezwykłymi widokami. Dawny kamieniołom w Jaworznie zyskał drugie życie i nieoficjalną nazwę: jaworznicka Chorwacja!Czytaj dalej Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Rezerwat Przyrody Segiet
Rezerwat Segiet – magiczna kraina ponadstuletnich drzew znajduje się na Śląsku na Srebrnej Górze, na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór.Czytaj dalej Rezerwat Przyrody Segiet
Łabędzie gęsiego są super. Urokliwe miejsca wynajdujesz. I to nasze polskie!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Trafiłem tutaj kiedyś przypadkiem wędrując przez las koło Nędzy. Miejsce rzeczywiście warte odwiedzenia, wcale nie nędzne…😋
PolubieniePolubienie
Gdyby każdy przypadkowy spacer mógł prowadzić w takie miejsca… ☺️
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Jak zwykle super wpis. Zachecasz do wycieczek. Az wstyd sie przyznac, ze jako slazaczka nigdy tam nie bylam. Dziekuje za oswiecenie i pozdrawaim. 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba