Góra Klimont – pomysł na wycieczkę rowerową z Katowic

Gdzie wybrać się rowerem z południa Katowic? Jedną z moich ulubionych tras jest ta, która prowadzi przez Lasy Murckowskie na górę Klimont w Lędzinach. To świetny pomysł na weekend, ale też na szybki wypad rowerowy po pracy w letnie dni.

W rowerowej pogoni za ciszą

Rezerwat Przyrody Las Murckowski to jedno z moich sprawdzonych miejsc na szybką wycieczkę rowerową o każdej porze roku, także jesienią, gdy jeszcze nie jest bardzo zimno. Latem, gdy dzień jest dłuższy, chętnie wybieram się w stronę Osady Leśnej Hamerla i dalej w stronę Lędzin i góry Klimont. Dlaczego tak lubię te okolice? Przypominają mi czas, gdy jako dziecko niemal co roku odwiedzałam nad Wartą w Łódzkiem rodzinę, gdzie można było do woli biegać, spacerować leśnymi ścieżkami i odpoczywać w ogrodzie babci wśród malw. Taka szybka eskapada rowerowa jest dla mnie najprostszym sposobem na ucieczkę od miejskiego szumu, a dodatkowo trasa prowadzi przez piękne okolice katowickiego rezerwatu.Rowerem na górę Klimont przez Lasy Murckowskie

Z katowickiego Giszowca przez Murcki wjeżdżam na teren rezerwatu przyrody. Stałym elementem wycieczki jest spotkanie z głośnym (czarnym!) czworonogiem przy tzw. Czarnej Studni, któremu szczekanie i gonienie rowerzystów po drugiej stronie płotu chyba nigdy się nie znudzi. W Czarnej Studni, jak mówią legendy, mieszkała kiedyś czarownica, która czyhała na św. Klemensa. Tego samego, który jest patronem kościoła w Lędzinach na tzw. świętej górce. To najprzyjemniejsza część trasy rowerowej (przynajmniej w kierunku Lędzin), bo prowadzi cały czas w dół i można dać nogom odpocząć. Nie rozpędzam się tu jednak zbytnio, bo trasa wysypana jest miejscami drobnymi kamieniami, na których łatwo o utratę równowagi. Nie polecam więc wybierać się na wycieczkę rowerem miejskim lub na cienkich oponach.

Lasem w stronę Hamerli

W stronę Osady Leśnej Hamerla prowadzi czarny leśny szlak rowerowy. Nieraz w trakcie wycieczek rowerowych w te okolice trafiam na stada saren (a może to one trafiały na mnie?). Także tym razem spotkałam samicę daniela, jedną z mieszkanek Lasów Murckowskich.


Dzikie zwierzęta w Lasach Murckowskich
Rowerem przez rezerwat Las Murckowski
Osada Leśna Hamerla

Okolice Hamerli są miejscem, w którym żyje wiele dzikich zwierząt, a w tutejszych lasach w paru miejscach trafimy na znak „Zakaz wstępu. Ostoja dzikiej zwierzyny”. Przy leśnej osadzie, która jest też siedzibą związku łowieckiego i Koła Pszczelarzy Miejskich rośnie 300-letni i wysoki na ponad 30 m dąb szypułkowy Tadeusz, jeden ze śląskich pomników przyrody. Jest tam też niewielki staw, przy którym można odpocząć przed dalszą drogą. Stąd do góry Klimont w Lędzinach jest jeszcze około 20 minut spokojnej jazdy.


Osada Leśna Hamerla

Góra Klimont w Lędzinach

Czy górka lędzińska faktycznie zasługuje na miano góry? I owszem! Wzniesienie ma wysokość 305 m n.p.m., a zatem niewiele mniej niż najwyższy szczyt Holandii (Vaalserberg, 322 m), którego zdobycie liczy się przecież do Korony Ziemi. Górka Klemensowa wyróżnia się na tle krajobrazu i doskonale widać z daleka zabytkowy barokowy kościół pw. św. Klemensa. Według podań w czasach przedchrześcijańskich znajdowały się tam posągi bożków słowiańskich, a od XII/XIII w. miał tam już istnieć kościół. Trochę przypomina mi to historię wyspy na słoweńskim jeziorze Bled, także zamieszkanej przez pogańskie bóstwa, które z czasem przeniosły się do krainy legendy. Mieszkańcy Lędzin ponoć bardzo cenią swoją górę, i trudno się dziwić. Przy dobrej widoczności widać stąd idealnie Beskidy, a i samo otoczenie pozwala odpocząć i nacieszyć się sielskimi krajobrazami. Tylko nie za długo, bo w drodze powrotnej czeka niezły wycisk i podjazd pod Wzgórze Wandy… Udanej wycieczki!


Przeczytaj także:

Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

5 myśli w temacie “Góra Klimont – pomysł na wycieczkę rowerową z Katowic

    1. W Twoich okolicach takich tras na krótkie wyjazdy pewnie nie brakuje? A jakie widoki… 🙂 Coraz bardziej mi tęskno za Bałtykiem, jesienią na pewno jest już spokojniej?

      Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.