Sokole Góry i Zamek Olsztyn

Jura to nie tylko liczne tereny wspinaczkowe. To także raj dla wszystkich, którzy uwielbiają wędrować i odkrywać ciekawe miejsca. A jednym z nich jest niewątpliwie rezerwat Sokole Góry i pobliski zamek Olsztyn.

Szlak Orlich Gniazd na weekend

„Jak trafiłeś na to miejsce?” – zapytałam Przemka, kolegę, z którym wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę. „Popatrzyłem na mapę…!”. Tego dnia zależało nam, żeby oddać głos w wyborach, a nasz ulubiony Beskid Żywiecki nie kwalifikował się jako pomysł na szybki wyjazd i powrót. Chcieliśmy pojechać w miejsce:

 • łatwo dostępne ze Śląska,
 • ciekawe przyrodniczo,
 • w którym można pospacerować,
 • które nie będzie oblegane.

No i pojechaliśmy w to tajemnicze miejsce o nazwie Sokole Góry wypatrzone na mapie, a Jura Krakowsko-Częstochowska kolejny raz (po wycieczce na Górę Zborów) okazała się miejscem do zadań specjalnych.

Sokole Góry

Z daleka faktycznie wyróżniają się na tle krajobrazu. Najwyższe wzniesienie w okolicy, Puchacz, ma wysokość ok. 400 m n.p.m. Z bliska to raczej wzniesienia, aniżeli góry, które przypomniały mi krajobrazowo lasy w Beskidzie Małym. O tym, że jest stromo, może przekonać się ktoś, kto tak jak my będzie próbował trawersować na dziko zbocze w poszukiwaniu ukrytych skał i jaskiń (czego jednak nie polecam). Polecam natomiast pętlę spacerową wokół rezerwatu, a szlaków turystycznych w okolicy nie brakuje. Główna ścieżka to czerwony pieszy Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi również na pobliski zamek w Olsztynie. Na pętlę wokół rezerwatu Sokole Góry trzeba zaplanować około 2 godzin (tempem bardzo spacerowym). Wędrówkę zaczynamy pod leśnym parkingiem wyposażonym w wiaty, który aż kusi, żeby zatrzymać się tam na dłużej na piknik, kawę, herbatę czy cokolwiek, co kulinarnie może umilić czas. Klimat Sokolich Gór spodobał mi się tak bardzo, że wróciłam tam po kilku tygodniach, żeby odwiedzić także zamek w Olsztynie.Sokole Góry – co warto wiedzieć o rezerwacie?

 • Pod względem obszaru Sokole Góry to drugi po Dolinie Racławki rezerwat na Jurze. Zajmuje 215,95 hektarów.
 • Przebiega tędy Szlak Orlich Gniazd, który biegnie od Wawelu, m.in. przez Pieskową Skałę, Ojców, Rabsztyn, Ogrodzieniec, Mirów, Bobolice i tutejszy Olsztyn po sanktuarium jasnogórskie.
 • Na terenie rezerwatu niedaleko szlaku znajdują się liczne jaskinie, a wiele z nich jest miejscem bytowania nietoperzy. W pobliżu parkingu znajdują się jaskinie Olsztyńska i Wszystkich Świętych oraz Koralowa.
 • Na terenie rezerwatu są też skałki dla wspinaczy: m.in. przyjemnie zacieniony wapienny Pielgrzym.

Szukasz ciekawych miejsc na Jurze?

Odwiedź Dolinę Będkowską i Brandysówkę!

Zamek Olsztyn

Zamek Olsztyn koło Częstochowy został wybudowany w XIII w. i był warownią o dużym znaczeniu. Dziś tajemnice, jakie skrywają jego podziemia, prawdopodobnie przyspieszają bicie serca wielu archeologów. Olsztyńskie ruiny to prawdziwy wehikuł czasu! Tutejsze znaleziska to nie tylko szczątki zwierząt sprzed epoki lodowcowej, ale też narzędzia neandertalczyków czy nowe pomieszczenia, jak odkryta w trakcie prac kuźnica z XV wieku. Dodatkowo systemy jaskiń, szczelin i tuneli, które wciąż są badane i odkrywane.

Zamek Olsztyn

Na górę zamkową można się dostać co prawda bezpośrednio z centrum miasta, gdzie znajduje się parking. Byłam jednak bardzo ciekawa szlaku, który prowadzi z rezerwatu, i dlatego też parę tygodni później, tym razem z prowiantem, zameldowałam się na tym samym parkingu w Górach Sokolich. Ruszamy ponownie do zielonego szlaku, a następnie na skrzyżowaniu szlaków Pod Karzełkiem odbijamy na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Od zamku Olsztyn dzieli nas ok. 5 km, ale dzielą nas też piękne lasy pełne krzewów jagodowych i miododajne łąki o akustyce nie gorszej niż najlepsze sale koncertowe. No, nie sposób tak po prostu przejść obojętnie obok grania pracowitych jurajskich pszczół…


Łąka, Jura

Na wycieczkę do olsztyńskiego zamku trzeba zaplanować 1,5 godz. marszu w jedną stronę. Także tu dookoła znajdują się wapienne twory, na których wspinacze próbują swoich sił w pojedynku ze skałą, a może bardziej z samym sobą. Bezpośrednio do ruin zamku nie prowadzi żaden ze szlaków turystycznych, ale wydeptanych jest wiele ścieżek – podążamy stromo do góry (ale niezbyt długo) jedną z nich, a następnie znajdujemy miejsce na piknik: z widokiem, spokojne, z dala od ludzi. Idealnie!


Zamek Olsztyn, Jura

Przy ruinach oraz na baszcie, którą można zwiedzać, ruch jest już większy, jednak kazdy znajdzie miejsce dla siebie. Widok z góry jest piękny, jak na dłoni widać otaczające nas wzniesienia, krasowe naturalne dzieła sztuki, a wszystko w oprawie, której nie powstydziłyby się szkockie krajobrazy (choć na krętych i wąskich schodkach, brakowało mi „kierowania ruchem”). Niemniej, okolice zamku robią wrażenie, nie dziwi więc, że tak wiele osób chce odkrywać Jurę i jej skarby. Wrócimy tam na pewno nie raz, Szlak Orlich Gniazd skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Zamek Olsztyn koło Częstochowy

Co warto wiedzieć o Zamku Olsztyn?

 • Nazwa Olsztyn (dawniej Holsztyn) pochodzi prawdopodobnie od niem. Holstein, co mogło oznaczać pustkowie bądź grotę i skałę. Jeżeli wziąć pod uwagę jaskinie i szczeliny pod skałą, na której znajduje się zamek, faktycznie brzmi to prawdopodobnie.
 • Oprócz Szlaku Orlich Gniazd prowadzi tędy niebieski Szlak Warowni Jurajskich oraz Szlak. św. Idziego, którego postać miała się ukazać mieszkańcom miasta na jednej ze skał w czasie zarazy dawno, dawno temu. W Zrębicach znajduje się kościół pod wezwaniem tego świętego.
 • Każde zamczysko (niech będzie trochę mroczniej!) ma swoje legendy. Tutejsze głoszą, że budowlę i klasztor na Jasnej Górze łączy tunel. Inna legenda wspomina o psie mówiącym ludzkim głosem, który miał napełnić złotem czapkę jednego z chłopców, niestety nie zawsze spotkania z nim oznaczały dobre wieści…
 • Olsztyński zamek był plenerem licznych produkcji filmowych, m.in. kręcono tu „Rękopis znaleziony w Saragossie” i ujęcia do serialu „Czarne chmury” (to jedna ze ścieżek dźwiękowych mojego dzieciństwa!).
 • System tuneli i jaskiń pod olsztyńskim zamkiem może być największym na Jurze.


Źródła i informacje o zwiedzaniu: Zamek Olsztyn koło Częstochowy

Podobają Ci się teksty i zdjęcia? Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Interesują Cię ciekawe miejsca w Polsce? Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

Jedna myśl w temacie “Sokole Góry i Zamek Olsztyn

 1. Uwielbiam Sokole Góry! Tutaj pewnej jesieni pierwszy raz trafiłem na soplówkę bukową – piękny gatunek grzyba. Zamek też jest fajny, ale jednak sam rezerwat z jego skałami, jaskiniami, drzewami i grzybami robi na mnie dużo większe wrażenie. 😮 Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.