Krawców Wierch

Krawców Wierch – Żółtym szlakiem do bacówki na Krawculi

Bacówka na Krawcowym Wierchu ma w sobie coś wyjątkowego. I nie chodzi tylko o wspaniałą panoramę Małej Fatry. Polecam jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Żywieckim.

Na Krawculę żółtym szlakiem z Glinki

Rajcza, Ujsoły, Glinka – mijam po drodze tabliczki z nazwami tych miejscowości i już wiem: zapowiada się wspaniały górski weekend w moim ulubionym Beskidzie Żywieckim.

  • Widoki na Małą Fatrę (czasem i Tatry?) Są!
  • Spokój na szlakach? Ostatnio trochę mniej, ale jest.
  • Łatwa dostępność? Jak najbardziej!

Do bacówki na hali Krawcula ruszyliśmy z Glinki żółtym szlakiem, który w przeciwnym kierunku prowadzi do Soblówki i dalej do bliźniaczej bacówki na Rycerzowej. To właśnie tam pewnego razu podsłuchałam grupkę turystów, która zachwalała Krawców Wierch jako miejsce mniej znane, spokojne i jeszcze z jakimi widokami! Ruszyliśmy spod kaplicy w Glince (gdzie jest także niewielki parking) wijącą się w górę wiejską ścieżką. Początkowy asfaltowy fragment w dolnej części trasy w upalnych temperaturach dał się we znaki i był dość męczący, jednak pomimo moich fotograficznych postojów wdrapaliśmy się na Krawców po mniej więcej 2 godzinach, czyli zgodnie z planem. Żółty szlak ma zarówno widokowe (słowacka Mała Fatra jak na dłoni), jak i leśne odcinki, a suma podejść wynosi 464 m. Nie jest to więc trasa męcząca, dzięki czemu wybrany przez nas szlak okazał się idealny na wyjście z namiotem i całym ekwipunkiem.

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Kiedy zza ostatniego zakrętu wychyliła się bacówka na Krawculi, byłam zdziwiona, że to już. Widziana z dołu, bacówka wygląda bardzo niepozornie. Podziwiana z kolei z perspektywy hali, jest idealnym dopełnieniem beskidzkiego krajobrazu. Pod bacówką jest wydzielone miejsce dla entuzjastów nocowania pod gwiazdami. Można się też wyalienować, co też uczyniliśmy po uiszczeniu stosownych opłat w schronisku i pokrzepieniu się pyszną zupą.


Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu
Bacówka na Krawcowym Wierchu
Krawców Wierch z namiotem
Wschód słońca, w oddali na horyzoncie Mała Fatra
Hala Krawcula wcześnie, zdecydowanie zbyt wcześnie rano

Bacówka znajduje się na wysokości 1038 m n.p.m. i istnieje od 1974 roku, a na bliźniacze (trojacze?) schroniska trafimy na wspomnianej Hali Rycerzowej i Maciejowej w Gorcach. Schronisko na Krawcowym Wierchu organizuje liczne wydarzenia, także spotkania sylwestrowe i andrzejkowe dla miłośników gór. Jest też świetną bazą wypadową w najpiękniejsze miejsca Beskidu Żywieckiego (jak Pilsko czy Rysianka), a także punktem startowym tras widokowych (również narciarskich i rowerowych), które w 2020 r. zostały spisane i wydane w formie map.


Krawców Wierch
Sierpniowe słońce na Krawcowym Wierchu

Do wyboru są m.in. Pętla wokół Polany Krawcula, Mała, Średnia i Wielka Pętla Słowacka czy 39-kilometrowa Wielka Wyrypa Słowacka. Przyznam, że osobiście poza spacerem wzdłuż granicy polsko-słowackiej nie ruszałam się z hali w ogóle. Dookoła bzyczały sobie pszczoły, a ja z moim kindle’em przeniosłam się do Warszawy czasów wojennych (ja to potrafię odpoczywać, nie ma co – ale akurat przykleiłam się do 2. tomu „Stulecia Winnych”) i zrealizowałam mój plan leniwej niedzieli przy namiocie. Łukasz z kolei o 6 rano ruszył na Pilsko – zatem zarówno nastawieni na wyzwania, jak i potrzebujący odpoczynku byli zadowoleni. Halę Krawcula widzieliśmy zarówno o wschodzie, jak i o zachodzie słońca, dzięki czemu udało mi się zrealizować jedno z marzeń, o których pisałam wiosną: Co zrobię po epidemii? 5 szalonych pomysłów.


Krawców Wierch, hala Krawcula
Zachód słońca na Krawcowym Wierchu
Hala Krawcula
Hala w lecie pełna jest takich właśnie ozdób

W lecie hala na Krawcowym Wierchu usypia i rozleniwia wszechobecnym bzyczeniem pszczół, a mikrokrajobraz hali tworzą bujne trawy i pękate osty. A jak jest w zimie? Jeszcze nie wiem, ale już wiem, że chcę to sprawdzić.

Krawców Wierch – informacje praktyczne

  • Szlak: Żółty z Glinki
  • Suma podejść: 464 m
  • Czas przejścia: ok. 2 godzin
  • Dystans: 5,6 km
  • Subiektywna ocena: łatwy

Czytaj więcej:

Rycerzowa z Soblówki

Szlak na Rycerzową jest niemal pusty, podczas gdy Zakopane w lecie ( i nie tylko) przeżywa oblężenie. Na szczęście w Beskidzie Żywieckim są miejsca, gdzie na szlaku można minąć zaledwie kilka osób. Jeżeli poszukujecie spokoju, ciszy i pięknych widoków, wybór jest prosty: Wielka Rycerzowa. Czytaj dalej Rycerzowa z Soblówki

Dziękuję za odwiedziny!

Lubisz górskie wędrówki? Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

7 myśli w temacie “Krawców Wierch – Żółtym szlakiem do bacówki na Krawculi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s