Beskid Mały Łysina

Łysina (Ścieszków Groń) i Skały Zamczysko – Beskid Mały mniej znany

Czy skalne miasta są tylko w Czechach? Wcale nie! Jedną z tajemniczych formacji skrywa Łysina (Ścieszków Groń). Skały Zamczysko (znane też jako Skamieniałe Miasto) to tajemnicze miejsce i jedna z wielu skalnych atrakcji, jakie oferuje Beskid Mały.

Skalne miasto? Polska ma swoje w Beskidach!

Skalne Miasta budzą jedno skojarzenie: Czechy. Któż nie chciałby odwiedzić takich miejsc jak Ardspach czy Teplice, które przywołują na myśl fantastyczne światy Śródziemia? Planowałam taki wyjazd na 2020 i czekam na moment, gdy będzie to możliwe. Póki jednak pozostajemy we własnych granicach, odkrywamy miejsca blisko nas i w granicach rozsądku (niskobudżetowo i beznoclegowo). Szczęśliwie jedno Skamieniałe Miasto jest – uwierzycie? – w województwie śląskim! Jedną z tajemnic, jakie skrywa pobliski Beskid Mały, są atrakcje skalne. Te bardziej popularne to m.in. Grota Komonieckiego, wodospad Dusiołek czy Zbójeckie Okno. Skały Zamczysko (Skamieniałe Miasto) to miejsce tajemnicze i jeszcze nie tak szeroko opisane. Dodatkowo znajduje się w województwie śląskim, we wsi Łysina, dlatego postanowiliśmy je odwiedzić i znów poczuć się jak odkrywcy!

Ścieszków Groń – zielony szlak do Skamieniałego Miasta

Aby dostać się do skał Zamczysko, obieramy kierunek na Kocierz Rychwałdzki. Czeka nas niedługi marsz zielonym szlakiem (ok. 45 min) do wsi Łysina w gminie Łękawica. Wędrówkę zaczynamy pod kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (tam też znajduje się parking).

Mijamy kościół i pniemy się do góry, ale podejście nie należy do bardzo męczących. Trzeba jedynie uważać na zalegający zimą śnieg i oblodzenia (raczki w zimie mogłyby się przydać). Po dotarciu do drogi asfaltowej we wsi Łysina (ok. 779 m n.p.m.) odbijamy za zielonym szlakiem w lewo, a nieopodal schodzimy ze szlaku i skręcamy w prawo za znakiem.

Trasa z: Kocierz Górny | mapa-turystyczna.pl

Skały Zamczysko i Jaskinia Lodowa

Skamieniałe Miasto to wąwóz pełen tajemnic, w którym roślinność zdaje się żyć swoim własnym życiem. Podczas gdy w dolinach witały nas liście, które mróz udekorował ciekawymi wzorami, Ścieszków Groń pełen był zielonych jeszcze paprotników i mchów. Skały Zamczysko zbudowane są z piaskowca (to dominujący budulec w Beskidzie Małym), a amatorzy wspinania znajdą tu drogi wspinaczkowe, z których najtrudniejsza ma wycenę VI.4+ w skali Kurtyki. Wspinająca się część naszej dwójki nie mogła się oczywiście powstrzymać przed chwyceniem się skały (lepiej nie próbujcie tego sami ;)).


Łysina, Ścieszków Groń, Beskid Mały

Prawdą jest, że skały Zamczysko na Łysinie skrywają liczne zakamarki. Gdybym odwiedzała to miejsce z dziećmi, wolałabym mieć je na oku, bo skalne występy kuszą, żeby zajrzeć tu i tam. Sama wdrapałam się na górę, podążając za jedną ze ścieżek, i zdziwiłam się skalnym przesmykiem w dole, a raczej wysokością dzielącą mnie od ziemi.

Inną z tajemnic skał Zamczysko jest rozciągająca się na 60 m pod ziemią Jaskinia Lodowa, zbadana przez speleologów po raz pierwszy na początku XXI wieku. Nazwa stąd, że to jedyna jaskinia w Polsce poza Tatrami, gdzie w lecie można obserwować lodowe formacje. Jest to też najniżej położona jaskinia w Polsce.



Łysina (Ścieszków Groń) – góra tajemnic i legend

Po spędzeniu ponad godziny w chłodnych skalnych zakamarkach, ruszamy dalej, do wsi. Łysina to bowiem nazwa góry, ale też i miejscowości. W 2013 roku zajęła 3. miejsce w konkursie na „Piękną wieś województwa śląskiego” w kategorii „Najpiękniejsza wieś”. Nic dziwnego! W moim osobistym konkursie przyznałabym jej wyróżnienie w kategorii najpiękniejsze widoki na Beskid Żywiecki, które można podziwiać z tutejszej wieży widokowej.


Łysina, wieś w gminie Łękawica
Beskid Mały: Widok na inne beskidzkie pasma z malowniczej wsi Łysina
Łysina, Beskid Mały

Mieszkańcy wsi Łysina dawniej, oprócz typowo rolniczych aktywności, zajmowali się m.in. wydobywaniem kamienia. Legenda, która może zaciekawić poszukiwaczy skarbów, głosi, że w 1709 r. ponoć odkryto tu złoża srebra. Inna z legend mówi, że istnieje podziemne przejście prowadzące aż pod samą Babią Górę (nawiasem dodam, że doskonale stąd widoczną). Co jeszcze kryje Beskid Mały? Z chęcią sama się przekonam w trakcie kolejnych wycieczek!


Przeczytaj także:

Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.