Łysina, Ścieszków Groń, Beskid Mały

Łysina i Skały Zamczysko – Beskid Mały mniej znany

Czy skalne miasta są tylko w Czechach? Wcale nie! Jedną z tajemniczych formacji skrywa Łysina (Ścieszków Groń). Skały Zamczysko (znane też jako Skamieniałe Miasto) to tajemnicze miejsce i jedna z wielu skalnych atrakcji, jakie oferuje Beskid Mały.

Skalne miasto? Polska ma swoje w Beskidach!

Skalne Miasta budzą jedno skojarzenie: Czechy. Któż nie chciałby odwiedzić takich miejsc jak Ardspach czy Teplice, które przywołują na myśl fantastyczne światy Śródziemia? Planowałam taki wyjazd na 2020 i czekam na moment, gdy będzie to możliwe. Póki jednak pozostajemy we własnych granicach, odkrywamy miejsca blisko nas i w granicach rozsądku (niskobudżetowo i beznoclegowo). Szczęśliwie jedno Skamieniałe Miasto jest – uwierzycie? – w województwie śląskim! Jedną z tajemnic, jakie skrywa pobliski Beskid Mały, są atrakcje skalne. Te bardziej popularne to m.in. Grota Komonieckiego, wodospad Dusiołek czy Zbójeckie Okno. Skały Zamczysko (Skamieniałe Miasto) to miejsce tajemnicze i jeszcze nie tak szeroko opisane. Dodatkowo znajduje się w województwie śląskim, we wsi Łysina, dlatego postanowiliśmy je odwiedzić i znów poczuć się jak odkrywcy!

Zielony szlak do Skamieniałego Miasta

Aby dostać się do skał Zamczysko, obieramy kierunek na Kocierz Rychwałdzki. Czeka nas niedługi marsz zielonym szlakiem (ok. 45 min) do wsi Łysina w gminie Łękawica. Wędrówkę zaczynamy pod kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (tam też znajduje się parking).

Mijamy kościół i pniemy się do góry, ale podejście nie należy do bardzo męczących. Trzeba jedynie uważać na zalegający zimą śnieg i oblodzenia (raczki w zimie mogłyby się przydać). Po dotarciu do drogi asfaltowej we wsi Łysina (ok. 779 m n.p.m.) odbijamy za zielonym szlakiem w lewo, a nieopodal schodzimy ze szlaku i skręcamy w prawo za znakiem.

Trasa z: Kocierz Górny | mapa-turystyczna.pl

Skały Zamczysko i Jaskinia Lodowa

Skamieniałe Miasto to wąwóz pełen tajemnic, w którym roślinność zdaje się żyć swoim własnym życiem. Podczas gdy w dolinach witały nas liście, które mróz udekorował ciekawymi wzorami, Ścieszków Groń pełen był zielonych jeszcze paprotników i mchów. Skały Zamczysko zbudowane są z piaskowca (to dominujący budulec w Beskidzie Małym), a amatorzy wspinania znajdą tu drogi wspinaczkowe, z których najtrudniejsza ma wycenę VI.4+ w skali Kurtyki. Wspinająca się część naszej dwójki nie mogła się oczywiście powstrzymać przed chwyceniem się skały (lepiej nie próbujcie tego sami ;)).Prawdą jest, że skały Zamczysko na Łysinie skrywają liczne zakamarki. Gdybym odwiedzała to miejsce z dziećmi, wolałabym mieć je na oku, bo skalne występy kuszą, żeby zajrzeć tu i tam. Sama wdrapałam się na górę, podążając za jedną ze ścieżek, i zdziwiłam się skalnym przesmykiem w dole, a raczej wysokością dzielącą mnie od ziemi.

Inną z tajemnic skał Zamczysko jest rozciągająca się na 60 m pod ziemią Jaskinia Lodowa, zbadana przez speleologów po raz pierwszy na początku XXI wieku. Nazwa stąd, że to jedyna jaskinia w Polsce poza Tatrami, gdzie w lecie można obserwować lodowe formacje. Jest to też najniżej położona jaskinia w Polsce.Łysina (Ścieszków Groń) – góra tajemnic i legend

Po spędzeniu ponad godziny w chłodnych skalnych zakamarkach, ruszamy dalej, do wsi. Łysina to bowiem nazwa góry, ale też i miejscowości. W 2013 roku zajęła 3. miejsce w konkursie na „Piękną wieś województwa śląskiego” w kategorii „Najpiękniejsza wieś”. Nic dziwnego! W moim osobistym konkursie przyznałabym jej wyróżnienie w kategorii najpiękniejsze widoki na Beskid Żywiecki, które można podziwiać z tutejszej wieży widokowej.


Łysina, wieś w gminie Łękawica
Beskid Mały: Widok na inne beskidzkie pasma z malowniczej wsi Łysina
Łysina, Beskid Mały

Mieszkańcy wsi Łysina dawniej, oprócz typowo rolniczych aktywności, zajmowali się m.in. wydobywaniem kamienia. Legenda, która może zaciekawić poszukiwaczy skarbów, głosi, że w 1709 r. ponoć odkryto tu złoża srebra. Inna z legend mówi, że istnieje podziemne przejście prowadzące aż pod samą Babią Górę (nawiasem dodam, że doskonale stąd widoczną). Co jeszcze kryje Beskid Mały? Z chęcią sama się przekonam w trakcie kolejnych wycieczek!


Przeczytaj także:

Dołącz na Facebooku i Instagramie:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s