Hala Jaworowa

Hala Jaworowa i Kotarz – odkrywamy uroki Brennej

Kiedy wydawało mi się, że Beskid Śląski niczym mnie już nie zaskoczy, trafiłam na trop ciekawego szlaku z Brennej. Urokliwa trasa: Hala Jaworowa – Kotarz – Stary Groń to dowód na to, że Brenna ma naprawdę wiele do zaoferowania miłośnikom beskidzkich wędrówek. Także w zimie!

Na Halę Jaworową z Brennej

Beskid Śląski mam na wyciągnięcie ręki i wydawało mi się, że byłam już chyba wszędzie. Jakimś cudem uchowało się jednak jedno miejsce w okolicach Brennej. Miejsce oferujące ciekawe trasy, piękne widoki i nie tak znane, jak np. przeżywająca ostatnio prawdziwe oblężenie Malinowska Skała.

Follow my blog with Bloglovin

Na Kotarz (974 m n.p.m.) przez Halę Jaworową ruszyliśmy z centrum Brennej-Hołcyny. Niebieski szlak z Brennej prowadzi wygodnie wprost spod parkingu, który znajduje się pod kościołem pw. Jana Chrzciciela. Początkowo zmierzamy drogą asfaltową, mijamy przystań kajakową i po ponad godzinie marszu idziemy dalej tymże szlakiem. Szczęśliwie już nie po asfalcie. Co zapamiętam z wycieczki tą trasą? Brak jakichkolwiek trudności! Szlak w stronę Hali Jaworowej może nie jest zbyt widokowy, ale warto było wybrać ten kierunek (a nie trudniejsze podejście szlakiem zielonym od strony Starego Gronia).

Podejście do Hali Jaworowej

Hala Jaworowa – perełka Beskidu Śląskiego?

Hala Jaworowa (Polana na Kotarzu) znajduje się na wysokości 820-937 m n.p.m. Przynależy administracyjnie do Brennej. Jak to na rozległej hali w zimie, wiatr w oczy wieje, i to wieje śniegiem. Na szczęście na Hali Jaworowej jest bacówka, w której udało nam się schować przed zadymką i ogrzać łykiem ciepłej herbaty z termosu. Nie bez przesady powiem, że Hala Jaworowa jest jednym z ciekawszych i bardziej malowniczych miejsc w Beskidzie Śląskim. Wprost przed nami rozciąga się widok na Równicę i Czantorię, a w oddali wyłania się nawet Beskid Śląsko-Morawski i charakterystyczna sylwetka czeskiej Łysej Góry.

Hala Jaworowa
Hala Jaworowa, wersja zimowa
Hala Jaworowa, bacówka
Bacówka na Hali Jaworowej
Widoki na Hali Jaworowej
Ruszamy z Hali Jaworowej w stronę Kotarza
Zima na Hali Jaworowej
Wieje na hali…

Trasa: Brenna, amfiteatr – Kotarz | mapa-turystyczna.pl

Z Hali Jaworowej na Kotarz – atak szczytowy z odwrotem

Z Hali Jaworowej czym prędzej, zanim zamarzniemy na kość, przystępujemy do „ataku szczytowego”. Docieramy do Przełęczy pod Kotarzem (937 m n.p.m.), niebieski szlak zamieniamy na czerwony. Czas, w jakim docieramy na szczyt, to zaledwie kilkanaście minut, równie szybko jednak następuje odwrót. Tuż pod szczytem trafiliśmy na dość liczną grupę osób (co w czasach zarazy niespecjalnie zachęca do tego, by podziwiać widoki). Na Kotarzu warto spojrzeć na Ołtarz Europejski, w który wmurowane są kamienie z całego świata i meteoryty (podczas naszej wędrówki skryty pod śniegową pierzyną). Schodzimy z powrotem czerwonym szlakiem i obieramy kierunek: Grabowa. W tym celu dalej idziemy czarnym szlakiem w dół w Stronę Starego Gronia, żeby zobaczyć wieżę widokową (a raczej widoki z niej).

Kotarz - widoki
Widoki na Kotarzu

Chata Grabowa, Stary Groń i wieża widokowa

Wykazuję się zupełnym brakiem odporności na hasła takie jak „nasze pyszne jagodzianki…”, więc gdy mijamy Chatkę Grabową, zgarniam możliwie szybko słodką bułkę. Przy chatce znajduje się ponoć ogród bajek z postaciami słowiańskich bóstw. Gdy czasy będą bardziej sprzyjające ku temu, chętnie wrócę w to miejsce, żeby dokładnie się przypatrzeć.

Chata Grabowa, Brenna
Chata Grabowa
Stary Groń
Taką łagodną trasą wędrujemy w stronę Starego Gronia

Niedaleko stąd jest odbicie szlaku czerwonego spacerowego, także w kierunku Brennej-Hołcyny, my ruszamy jednak dalej czarnym szlakiem do wieży na Starym Groniu (789 m n.p.m.). Dokładnie po przeciwnej stronie ukazują się nam niedawno odwiedzona bacówka i Hala Jaworowa, z której przegonił nas zimny wiatr. Przy wieży jest kilka ławek, myślę, że miejsce będzie przyjemną lokalizacją na letnie pikniki.

Widok z wieży na Starym Groniu
Widoki z wieży na Starym Groniu
Stary Groń
Stary Groń, wieża widokowa
Widok w kierunku Hali Jaworowej
Widok w kierunku Hali Jaworowej

Horzelnica – Brenna. Nie tak prosto w dół

Od wieży zmierzamy dalej trasą znakowaną czarno i zielono, a następnie zmieniamy ją na szlak zielony, prowadzący w dół w kierunku Brennej. Może to zmęczenie, może zimno, ale od rozejścia szlaków końcówka trasy wydała mi się męcząca i stroma. Na domiar złego pod koniec znakowanie na trasie zdawało się wskazywać mylny kierunek. Sądząc po licznych śladach, prowadzących donikąd i zawracających przy powalonym drzewie, nie my jedni nadłożyliśmy drogi. Warto zachować czujność szczególnie w dolnej części szlaku.

Hala Jaworowa i Kotarz – warto?

Była to pierwsza taka wędrówka w okolicach Brennej i mimo przygód na ostatniej prostej (nie takiej prostej!) polecam tę trasę. Dla mnie była to okazja, żeby poznać ten zakątek Beskidu Śląskiego, a Brenna ma naprawdę duży potencjał, jeśli chodzi o szlaki spacerowe.

Przeczytaj także:

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

6 myśli w temacie “Hala Jaworowa i Kotarz – odkrywamy uroki Brennej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s