Dolina Żabnika – spacerem po lasach Jaworzna

W 2020 roku na nowo odkryliśmy moc, jaką może dać spacer wśród drzew. A gdy nam zabrano taką możliwość, doceniliśmy ją tym bardziej. Jednym z ubiegłorocznych odkryć jest Rezerwat Przyrody Dolina Żabnika w Jaworznie, który spodobał nam się tak bardzo, że po krótkim czasie wybraliśmy się tam kolejny raz, a i co chwilę zastanawiamy się, kiedy by znów odwiedzić „nasz las” w Jaworznie.

Dolina Żabnika – zielona atrakcja Jaworzna

Nie rościmy sobie praw do terenów Lasów Państwowych… ale las ma jednak w sobie coś takiego, że przynależy do każdego po trochu, a przynajmniej ja czuję większe przywiązanie do wydeptanych ścieżek i otwartych przestrzeni niż do kawałka chodnika i miejsca parkingowego pod blokiem. Tak właśnie jest z tym malowniczym, zielonym skrawkiem ziemi. Choć po prawdzie nie taki to znów skrawek. Rezerwat Dolina Żabnika to niemal 50 hektarów zielonych, a leśna otulina otaczająca kompleks zajmuje teren prawie dwukrotnie większy.

Rezerwat leży na terenie jaworznickich Ciężkowic i jest to prawdziwa zielona atrakcja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To fantastyczne miejsce na spacer, pełne także szlaków rowerowych. Jaworzno zresztą słynie z ciekawych przyrodniczo miejsc, jak Park Gródek, czyli popularne „Koparki”, znane też jako jaworznicka Chorwacja (a.k.a. „polskie Malediwy”). Dolina Żabnika ma z kolei swoje… Morskie Oko.

Park Gródek, Jaworzno

Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Popularne Koparki i Park Gródek w Jaworznie to miejsca, które zaskakują i przyciągają niezwykłymi widokami. Dawny kamieniołom w Jaworznie zyskał drugie życie i nieoficjalną nazwę: jaworznicka Chorwacja!Czytaj dalej Jaworzno – drugie życie kamieniołomu

Rezerwat Dolina Żabnika

Teren doliny potoku Żabnik (dopływu Koziego Brodu, który z kolei jest dopływem Białej Przemszy) został objęty ochroną w 1991 roku, a od 1996 roku ma status rezerwatu. O rezerwacie Doliny Żabnika różne źródła zgodnie piszą, że jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Trudno się nie zgodzić. Dla mnie unikatowość miejsca łatwo było dostrzec przez kontrast ze znanym mi pobliskim rezerwatem Lasów Murckowskich. Tam dominuje rosła buczyna, tu – las sosnowy i mieszany. Żabnickie wierzchołki drzew wystrzeliły wysoko do góry, a pod naszymi stopami korzenie żyją własnym poplątanym życiem, w zimie chowając się trochę zdradziecko pod cienką warstwą śniegu. Pięknie musi być w Dolinie Żabnika jesienią czy w lecie. Na pewno las jest wtedy rozśpiewany, zielono-wrzosowy i odkrywa przyrodnicze skarby, teraz uśpione pod śniegiem. W zimie dostrzegłam jedynie mchy, wypłowiałe wrzosowiska i zimozielone krzewy jałowca.

Rezerwat Żabnik
Żabnik Jaworzno - przyroda

Na terenie rezerwatu żyje 100 gatunków zwierząt, w tym wiele chronionych. Bogata flora skrywa 29 gatunków zagrożonych, także gatunki roślin górskich, a mokradła porastają rośliny torfowiskowe. No właśnie, miałam napisać o „Morskim Oku” – jeśli dobrze się przypatrzyć, w wodach stawu Żabnik dostrzeżemy lazurowe odcienie, takie, jakimi cieszą oczy tatrzańskie stawy. Ale potwierdzający to fotograficzny materiał dowodowy dostarczę już wiosną 🙂

Jaworzno – atrakcje w pobliżu

  • Park Gródek
  • Geosfera
  • Zalew Sosina
  • Stawy Belnik i Tarka

Ostatnie wpisy

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s