Skała Miłości

Góry Towarne i Skała Miłości – atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Kochankowie zaklęci w skałę, jaskinie, w których kupcy krakowscy ukrywali towary, i kości prehistorycznych zwierząt… W poszukiwaniu legend i tajemnic trafiamy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, która w swojej północnej części pełna jest romantycznych miejsc. Góry Towarne i Skała Miłości to mniej znane atrakcje na Jurze – czyżby idealne miejsce na wycieczkę o każdej porze roku?

Skalne atrakcje: Jura Krakowsko-Częstochowska pełna tajemnic

W kolejnym już nietypowym roku 2021 najdalej na północ zawędrowałam w Góry Towarne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jakoś tak się dzieje, że im dalej na północ, tym więcej mieszka tam zjaw i baśniowych postaci. Coraz bardziej wieje też chłodem, a scenerią dla wyobraźni stają się rozległe przestrzenie, ale i miejsca ukryte pod nimi, niedostępne dla oczu… Kochankowie zaklęci w skałę, jaskinie, w których kupcy krakowscy ukrywali towary, i kości prehistorycznych zwierząt… Wszystko to skrywały (a może i nadal jeszcze skrywają?) północne zakamarki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Legend i tajemnic na Jurze północnej nie brakuje, a skalne formacje i jaskinie skrywające się pod nimi pobudzają wyobraźnię. Pierwszym z takich miejsc była Skała Miłości w Mstowie.

Odcisk muszli, Jura Krakowsko-Częstochowska
Skalna pocztówka z przeszłości? Na Jurze trafiamy na takie co krok, idąc na Górę Szwejcera w Mstowie

Skała Miłości w Mstowie

Mstów to miejscowość malowniczo położona nad rzeką Wartą na Wyżynie Wieluńskiej. Charakterystycznym punktem przyciągającym wzrok jest samotna formacja skalna zwana Skałą Miłości, która znajduje się na wzniesieniu o nazwie Góra Szwejcera (267 m n.p.m.). Ze Skałą Miłości wiąże się pewna legenda.


Pewna chora kobieta posłała swoją córkę nad rzekę, żeby zaczerpnęła źródlanej wody, która – jak wierzono – miała uzdrawiającą moc. Gdy dziewczyna długo nie wracała, matka zaczęła się martwić i wyszła na poszukiwania. Nad wodą zastała widok, który złamał jej serce. Dziewczyna, zamiast czerpać wodę, stała w objęciach kochanka. Zrozpaczona kobieta rzuciła przekleństwo na zakochanych, którzy zostali razem na zawsze, zamieniając się w skałę.


Skała Miłości we Mstowie, widok z góry
Też widzicie tu dwie postaci?

Znając legendę i przyglądając się skale, faktycznie dostrzegłam w niej coś na kształt dwóch przytulonych postaci, spomiędzy których wyrasta zielona samosiejka. Nad rzeką poprowadzono alejkę spacerową, a przy skale są punkt widokowy i molo. Na pewno warto odwiedzić to miejsce przy pięknej pogodzie, ale trzeba przyznać, że nawet szaromajowa pogoda nie odebrała mu uroku. Może nawet wydobyła klimat tajemniczości?

Jura Krakowsko-Częstochowska latem. Sokole Góry

Nasyciliśmy oczy widokami, ale czymże byłyby odwiedziny na Jurze bez spróbowania jurajskiego pstrąga… Gdzie warto zjeść na Jurze? Z pewnością miejscem godnym polecenia jest Pizzeria-Smażalnia Cicha Woda w Mstowie. Ze względów pandemii funkcję restauracji pełniło wnętrze skody, a talerze zamieniliśmy na kartonowe pudełka. Świeży i soczysty pstrąg na wynos okazał się strzałem w dziesiątkę (mimo zapachu w aucie… czego jednak się nie zrobi, żeby poczuć choć przez chwilę atmosferę majówki!).


Atrakcje: Jura Krakowsko-Częstochowska: Skała Miłości
Szaromajowa pogoda i jurajski klimat

Góry Towarne

Nie tak dawno w „Milionerach” padło pytanie: czy Góry Towarne to pojęcie księgowe? Czy są w każdym magazynie? Kończą łańcuch Himalajów, a może są pełne ostańców? Prawidłowa odpowiedź to rzecz jasna ta ostatnia. Wybierając się na Szlak Orlich Gniazd, warto zawędrować w mniej popularne miejsca niż Ogrodzieniec, Mirów czy Morsko. Jednym z ciągle jeszcze mniej znanych miejsc na Jurze są właśnie Góry Towarne w Kusiętach. Ostańcom skalnym stawiają czoła wspinacze, jednak okolice jurajskich wzniesień to także fantastyczne miejsce na spacer czy piknik.


Góry Towarne, Atrakcje na Jurze
Góry Towarne
Góry Towarne, widok na Olsztyn
W oddali widać zamek w Olsztynie
Skalne atrakcje na Jurze: Góry Towarne

Na dwuszczytowe wzniesienie dotrzemy, podążając za czerwonym pieszym Szlakiem Orlich Gniazd. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na okolice Zamku w Olsztynie. Góry Towarne wbrew nazwie nie są bardzo wysokie. Góry Towarne Duże wznoszą się na 348 m n.p.m., a wnętrza ostańców skrywają jaskinie, w których ponoć kiedyś kupcy ukrywali towary. W czasie wykopalisk natrafiono tam na ślady prehistorycznych zwierząt z 40-10 tys. r. p.n.e. oraz pozostałości tzw. kultury ceramiki sznurowej (zwanej tak od charakterystycznego sposobu zdobienia naczyń glinianych). Co najbardziej lubię na Jurze? Mikroobserwacje – jurajskie ostańce to prawdziwe pole do podglądania mchów, porostów, rozchodników, które sobie tylko znanym sposobem są w stanie wcisnąć się w najwęższe szczeliny.Przeczytaj także:

Published by

urodapodrozy.blog

Filolog i fotograf amator, podróżuję, szukając piękna. Staram się odkrywać i opisywać miejsca niezwykłej urody.

4 myśli w temacie “Góry Towarne i Skała Miłości – atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s